reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Hiszpania może wytwarzać około 7 proc. energii ze śmieci


03 marca 2010

Badacze z Uniwersytetu Saragossy wyliczyli, że Hiszpania ma duże możliwości wytwarzania energii elektrycznej z miejskich odpadów, osadów z obróbki roślin oraz szlamu z hodowli stad. Energia pozyskiwana z tych źródeł jest bardziej przyjazna dla środowiska niż surowce kopalne - informuje Hiszpańska Fundacja Nauki i Technologii.

Wykorzystanie śmieci do produkcji energii elektrycznej ma swoje zalety. Mogą być postrzegane jako alternatywne źródło do produkcji paliw - powiedział główny autor badania Norberto Fueyo z Uniwersytetu Saragossy.

Odpady gromadzone na kontrolowanych składowiskach uwalniają metan i inne gazy cieplarniane. Wykorzystanie tych śmieci zmniejszy ilość emisji.

W badaniu opublikowanym w najnowszym wydaniu pisma "Renewable Energy" wykazano, że ze śmieci w Hiszpanii można wyprodukować od 8,13 do 20,95 terawatogodzin. "Taka ilość energii elektrycznej stanowiła 7,2 proc. zapotrzebowania na energię w 2008 r." - powiedział Fueyo.

Dodał, że ilość metanu wytwarzanego z różnego rodzaju odpadów stanowi równowartość 7,6 proc. konsumpcji gazu w 2008 r.

Odpadki komunalne są najtańsze, ponieważ za ich wywóz płacą mieszkańcy, a za składowanie - władze lokalne. Tanie są również technologie do spalania i zgazowywania śmieci. Poza tym pozostałości ze spalania mogą być wykorzystane w rolnictwie jako nawóz - napisano w badaniu.

By oszacować potencjalne koszty wytwarzania energii elektrycznej badacze zainstalowali swoją technologię spalania w miastach i na wsiach na terenie całej Hiszpanii. Dzięki temu obliczyli, że centralna część kraju, południe Półwyspu Iberyjskiego, Wyspy Kanaryjskie i Baleary są najbardziej zainteresowane zastosowaniem technologii do spalania odpadów komunalnych.

Do wykorzystania technologii spalania osadów z wodnej obróbki roślin i szlamu z hodowli zwierząt najlepsze warunki mają: hiszpański region Galicja, Walencja, prowincja Alicante i południowa część Hiszpanii. Szlam może być także wykorzystywany w Aragonii, Kastylii, Andaluzji i w rejonie Estremadura.

Badanie przeprowadzono w odpowiedzi na postulaty Unii Europejskiej dotyczące wypełnienia przez kraje członkowskie tzw. pakietu 20-20-20 do roku 2020. Zakłada on wykorzystanie 20 proc. energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii elektrycznej danego kraju, redukcję o 20 proc. emisji dwutlenku węgla w porównaniu z emisjami w 1990 r. i osiągnięcie 20 proc. oszczędności zużycia energii elektrycznej. "Dla Hiszpanii każdy z tych celów jest wyzwaniem, które staje się bardzo duże jeśli połączy się je w jedno" - podsumowali naukowcy.

źródło: Nauka w Polsce PAP