reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Słowo ministra


03 marca 2010

- Trzymamy za słowo i trzymamy kciuki, bo nie będzie łatwo – tak mówią samorządowcy o planach profesora Andrzeja Kraszewskiego, nowego ministra środowiska, który bardzo wyraźnie podkreśla swoje stanowisko- to gminy powinny być właścicielami odpadów.

Obok największej, jak dotąd, kampanii społecznej, dotyczącej edukacji „śmieciowej”, która ruszyła wczoraj, mamy ze strony Ministerstwa zapowiedzi zmian w systemie gospodarki odpadami.

Wprawdzie do opinii ze strony szefów resortu, że oddanie śmieci we władanie samorządom to dobry pomysł, już przywykliśmy, jednak tym razem widać, że nowy minister przyjął wprowadzenie tego rozwiązania za priorytet. W niemal każdej medialnej wypowiedzi Andrzeja Kraszewskiego pojawia się temat konieczności zmiany systemu gospodarowania odpadami.

- Widać, że nowy minister idzie w dobrym kierunku, tak, jak tego oczekuje większość przedstawicieli samorządów – mówi Jolanta Damasiewicz, burmistrz Halinowa. – Należy przekazać gminom własność nad odpadami, ponieważ jak widać, dotychczasowe rozwiązania nie dają rezultatu. Potrzeba przełomowej decyzji, która pozwoli ten problem globalnie rozwiązać. Do tej pory nie udało się tego zrobić, ponieważ zawsze komuś to przeszkadzało. Teraz zapewne też tak jest, jednak widać, że nowy minister jest zdeterminowany, żeby coś z tym zrobić – podkreśla pani burmistrz.

Dyskusje na temat tego, czy oddać gminom śmieci, czy nie, trwają od lat. Zwolennicy podkreślają, że tylko takie rozwiązanie pozwoli Polsce uniknąć ogromnych unijnych kar, które nam grożą za niewywiązanie się ze zobowiązań ograniczenia składowanych odpadów. Mamy do końca tego roku ograniczyć składowanie odpadów organicznych o 25 proc. Nie uda się – podkreślają eksperci. A oddanie odpadów gminom to również szansa na likwidację nielegalnych wysypisk oraz – według niektórych – na mniejsze opłaty za wywóz śmieci.

- Trzymamy ministra za słowo i trzymamy kciuki, żeby mu się to udało, gdyż zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe do przeprowadzenia – mówi Jolanta Damasiewicz. Jej zdaniem istnieją duże grupy nacisku, którym zależy na tym, by dotychczasowe rozwiązania nadal obowiązywały. – Jeżeli ministrowi uda się te zmiany wprowadzić, będzie to jego wielki sukces – dodaje burmistrz Halinowa.

Oprócz zmian systemowych, niezbędna jest też edukacja, co wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach naszego Serwisu. Tym bardziej cieszy kampania Ministerstwa. „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” – to jej hasło. W marcu i kwietniu będziemy mogli oglądać w telewizji trzy spoty edukacyjne w dwóch wersjach 30 i 15 sekundowej.

Jak podkreśla resort, filmiki nawiązują do popularnych seriali z życia parafii i przedstawiają sytuacje, w których sympatyczny, choć surowy ksiądz uświadamia parafianom, że ich dotychczasowe codzienne postępowanie ze śmieciami, czyli np. spalanie śmieci za domem, wywożenie ich do lasu i brak nawyku segregowania to „grzech ekologiczny”.

Zwolennicy unijnych rozwiązań podkreślają, że oba te elementy: edukacja i zmiany w systemie gospodarki odpadami są niezbędne. Czy nowemu ministrowi uda się wprowadzić je w życie?

O plany i pomysły Andrzeja Kraszewskiego będą Państwo mogli go zapytać „osobiście”, podczas czatu w naszym Serwisie. Minister wstępnie obiecał, że spotka się z Państwem – za pośrednictwem naszej witryny – w marcu. Dokładny termin spotkania podamy w najbliższym czasie.

źródło: Serwis Samorządowy PAP