reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sterty śmieci powitały designerów z całej Polski


02 marca 2010

Młodych designerów z całej Polski, którzy w sobotę rano zjechali do Ronda Sztuki, powitała góra śmieci. Na środku galerii leżały pocięte kable, pianki, trochę desek, sterty szmat, stare komputery i zdezelowany rower. Na to właśnie czekali!

W Rondzie Sztuki dawno nie było tak głośno. Przez cały weekend dochodziły stamtąd odgłosy piłowania i przybijania, których nie zagłuszyła nawet muzyka DJ-ów. - Co to, jakiś remont robią? - pytał starszy pan, który zajrzał do środka, czekając na tramwaj.

W rzeczywistości do Katowic zjechało kilkudziesięciu designerów z całej Polski. Przyłączyli się do nich uczniowie liceów plastycznych, studenci ASP, architektury i fotografii. Wszyscy, którzy chcieli zasmakować projektowania. Zespoły dostały do dyspozycji 20 worków odpadów z meblowych marketów i rozmaitych przedmiotów, których pochodzenie zna chyba tylko Kasia Pełka, kuratorka warsztatów. - Chcemy pokazać, że design jest dla każdego. Dobry design jest ekologiczny i może być powszechny - mówi Adrian Chorębała, menedżer Ronda Sztuki.

 

Warszawska grupa KreAKCJA z góry śmieci wybrała te najgroźniejsze dla środowiska. - Takie, które łączą na przykład stal i tworzywo sztuczne i będą się rozkładać w nieskończoność. Damy im nowe życie, żeby jak najpóźniej wylądowały na śmietniku - zapowiadał Maciek Sobczak z KreAKCJI. Przywiezione nasiona rzeżuchy wysypali na watę rozłożoną na starych klawiaturach, zepsutych foremkach do ciast i rurach od odkurzaczy.

Projektanci z pomorskiego stowarzyszenia POCOTO postawili na większą użyteczność. Zachwycili się pasami ochronnej pianki, podarowanymi przez firmę, która wyprodukowała je dla fabryki broni. - Robimy z tego dywan i fotele. Świetny materiał - mówiła Dorota Terlecka z POCOTO, zwijając długie pasy czarnej pianki w dywan o misternym wzorze. Siedziska też wyszły świetnie. Wczoraj już można było je wypróbować.

Warsztaty zdominowały liczebnie śląskie grupy. W Rondzie Sztuki pracował kolektyw FAKE znany między innymi z produkcji niebanalnych koszulek. Obok, przy swojej komodzie o formie zainspirowanej architekturą katowickiej Superjednostki, tworzyła grupa Haja. Swoją ekipę poprowadzili też Kasia Sokołowska i Michał Latko, absolwenci katowickiej ASP. Ona szefuje teraz zespołowi przygotowującemu pierwszy na świecie portal z trójwymiarowymi mapami. On jest odpowiedzialny za dział rozwoju firmy VOX Profile.

- Musicie się uwolnić! Nie patrzcie, co robią inni. Dotykajcie rzeczy. Nie myślcie co z nimi robić, tylko działajcie - zachęcał uczestników warsztatów Latko, rozkładając na czynniki pierwsze starą klawiaturę komputera. - Chcę zrobić z tego scrabble. To pewnie nie jest pomysł na Oscara, ale ktoś, kto to zobaczy pomyśli może: "Miałem taką klawiaturę i ją wyrzuciłem. Szkoda! Mogłem coś z nią zrobić!". O to w tym wszystkim chodzi - dodaje Latko.

Czy ta liczba utalentowanych śląskich projektantów oznacza, że nasz region liczy się na designerskiej mapie Polski? - Wydaje mi się, że jest bardzo dobrze. Nie mamy tutaj takiego backgroundu jak Kraków czy Warszawa i to jest nasza szansa. Mamy okazję robić coś od nowa - mówi Sokołowska.

O tym, że śląski design ma się dobrze, świadczy też zainteresowanie, z jakim spotkały się warsztaty. Uczestników zgłosiło się dwa razy więcej, niż Rondo Sztuki mogło pomieścić. Dlatego galeria planuje już kolejny WORK/SHOP. - W czerwcu chcemy zorganizować podobne warsztaty pod gołym niebem w parku Kościuszki - zdradza Chorębała.

Obiekty powstałe podczas warsztatów można oglądać w Rondzie Sztuki do 5 marca.

Więcej zdjęć obejrzeć można tutaj.

źródło: Gazeta Wyborcza