reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sosnowiec zbuduje system gospodarki odpadami za 83,4 mln zł


24 lutego 2010

Kosztem blisko 83,4 mln zł do 2014 roku samorząd Sosnowca (woj. śląskie) zamierza stworzyć w mieście kompleksowy system gospodarki odpadami. Ponad połowa środków na ten cel - prawie 44,2 mln zł - pochodzi z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

Jak informuje sosnowiecki magistrat, efektem ma być m.in. zmniejszenie niemal o połowę ilości odpadów trafiających na składowisko.

Przetargi w ramach projektu rozpoczną się w pierwszej połowie marca tego roku. Wykonawca nowego składowiska, które będzie ważną częścią systemu, powinien rozpocząć projektowanie do połowy roku, a wykonawca zakładu przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów - w drugiej połowie tego roku.

Projekt zakłada m.in. budowę kwatery do składowania odpadów o pojemności ponad pół miliona metrów sześciennych, kwater do składowania odpadów azbestowych dla całej gminy oraz budowę zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Chodzi m.in. o stację segregacji odpadów, dwie kompostownie: odpadów zielonych oraz biodegradowalnych, a także magazyn odpadów niebezpiecznych, linię przetwarzania odpadów budowlanych i linię demontażu odpadów wielkogabarytowych. Kupione będą urządzenia i pojazdy do bieżącej eksploatacji składowiska.

Ważnym elementem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów w Sosnowcu, obejmującego wszystkich mieszkańców miasta, a także edukacja ekologiczna, na którą przewidziano ok. 2 mln zł.

Uporządkowanie gospodarki odpadami to kolejny projekt ekologiczny, który władze Sosnowca będą realizować dzięki unijnym środkom. Kosztem 15 mln euro w mieście realizowany jest podobny projekt w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w 70 proc. finansowany z unijnego Funduszu Spójności.

W ramach przedsięwzięcia został wybudowany kolektor ściekowy o łącznej długości 15,5 km z czterema przepompowniami ścieków; zmodernizowano też istniejącą oczyszczalnię ścieków. Projekt obejmował obszar zamieszkały przez ok. 130 tys. osób z Sosnowca, Katowic i Mysłowic.

Miasto zabiega teraz o środki na drugi etap tej inwestycji, w ramach którego za ponad 600 mln zł ma powstać sieć kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej o łącznej długości ponad 350 km. Inwestycja ma być gotowa do 2015 roku.

źródło: Rzeczpospolita