reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Na czysto po kieszeni


24 lutego 2010

Od 1 stycznia gmina nie może dotować budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – stwierdziły regionalne izby obrachunkowe.

RIO przypominają, że na właścicielach spoczywa obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub – w przypadku gdy budowa sieci przez gminę jest technicznie lub ekonomicznie nieopłacalna – wyposażenia w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Środki z gminnych funduszy ochrony środowiska służyły do tej pory m.in. jako źródło dotacji, co znacznie obniżało koszty budowy własnych oczyszczalni dla prywatnych właścicieli. Sytuację zmieniła jednak ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska.

Zdaniem regionalnych izb obrachunkowych, włączenie środków funduszy ochrony środowiska do budżetu gminy powoduje, że brak jest obecnie możliwości udzielania osobom fizycznym dotacji na przedsięwzięcia ekologiczne.

Samorząd może wprawdzie zdecydować się na samodzielną budowę przydomowych oczyszczalni, ale pod kilkoma warunkami. M.in. będą stanowić one mieNa nie komunalne, zostanie to uwzględnione w uchwalanych przez rady kierunkach rozwoju sieci, obciążenie kosztami mieszkańców będzie analogiczne jak w przypadku przyłączy do kanalizacji, a zawarte umowy będą zabezpieczały oddane do korzystania mienie komunalne.

W ocenie Krajowej Rady RIO pożądane jest jednak przywrócenie możliwości dotowania budowy przydomowych oczyszczalnia poprzez nowelizację ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Wskazana jest także zmiana w ustawie Prawo ochrony środowiska, dająca możliwość finansowania z budżetów gmin realizacji innych programów mających na celu ochronę środowiska (utylizacja azbestu, ochrona powietrza przez zmianę systemów grzewczych).

Tematem dotowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków przez administrację lokalną chce się także zająć Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dyskusja w tej sprawie została zaplanowana na środę, 24 lutego.

źródło: Serwis Samorządowy PAP