reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Szwedzi robią biznes na pomorskich śmieciach


23 lutego 2010

Ze starych pralek, lodówek, komputerów oraz innych tego typu urządzeń zebranych w Polsce szwedzka firma Stena odzyskuje nawet... złoto.

Do wyprodukowania jednego pierścionka wystarczy zebrać złoto z kilkudziesięciu komputerów.

- Z polskiego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zakładach w Szwecji odzyskuje się również srebro i pallad - potwierdza Jarosław Piekut, dyrektor generalny Steny do spraw WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) w Polsce. Z pozostałości po ZSEE firma Stena produkuje także paliwo, w formie brykietów. Bezpiecznie demontuje lodówki - tak by freon nie przedostał się do atmosfery.

Jest szansa, że podobnie będzie w Polsce. Jak wykorzystywać odpady - można już nauczyć się w szkole. Pomocny w tym jest, realizowany od trzech lat, program edukacyjny "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE". Dzięki niemu, gdy młodzież dorośnie, być może zacznie konkurować ze Skandynawami w produkcji biżuterii i paliwa.

Już teraz szkoły mogą robić "biznes" na elektrośmieciach, uczestnicząc w konkursie "Świat bez ZSEE". W ramach rywalizacji przygotowują plakaty, które posłużą do zapoznania z problemem ZSEE zarówno uczniów placówek, jak i mieszkających w ich sąsiedztwie dorosłych. Organizator przewidział wysokie nagrody pieniężne i upominki dla uczniów. Prace konkursowe przyjmowane są do 9 kwietnia 2010 roku. Dodatkowy pożytek to wiedza o niebezpieczeństwie, jakie dla środowiska, zdrowia i kieszeni człowieka stanowi ZSEE zostawiony w lesie lub wyrzucony do śmietnika.

Dla domowych budżetów ma ta wiedza niebagatelne znaczenie, może stanowić nawet równowartość 5 tys. zł. Tyle bowiem wynosi kara za niewłaściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, np. za porzucenie starej lodówki w lesie czy wystawienie jej potajemnie na osiedlowy śmietnik. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.szkolazsee.pl.

W Pomorskiem ze zbiórki ZSEE słyną Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące "Conradinum" w Gdańsku, współpracujące m.in. z firmą Total Recycling Services. W ubiegłym roku przywożono do Conradinum zużyty sprzęt nawet spoza granic województwa pomorskiego.

źródło: Dziennik Bałtycki