reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mogilniki w Wielkopolsce zlikwidowane


12 lutego 2010

Zakończona w grudniu 2009 r. likwidacja mogilnika w Niedźwiadach, gm. Jaraczewo stanowiła finał realizacji  „Programu likwidacji mogilników na terenie województwa wielkopolskiego” prowadzonego od 2002 roku przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Usunięcie szkodliwych substancji i rekultywacja terenu 26 mogilników kosztowała  ogółem 46,7 mln zł. Znaczącą część stanowiły środki WFOŚiGW, który w minionych latach wspierał realizację programu wielomilionowymi dotacjami.

Fundusz dofinansował także prace likwidacyjne i rekultywacyjne w Niedźwiadach, które kosztowały blisko 2,5 mln zł. Z mogilnika wywieziono do spalarni 142 t odpadów chemicznych oraz przewieziono na składowisko odpadów niebezpiecznych 1490 m sześć. skażonego gruntu.

W mogilnikach tworzonych w połowie ubiegłego wieku na obszarze całego województwa przechowywano głównie przeterminowane środki ochrony roślin oraz inne odpady chemiczne. Z biegiem lat składowiska zbudowane bez uwzględnienia warunków hydrogeologicznych i  eksploatowane bez należytego zabezpieczenia stały się wielkim zagrożeniem dla środowiska.  Ich likwidacja była koniecznym przedsięwzięciem, ale skomplikowanym technicznie i kosztownym. Wymagała zebrania i przewiezienia do specjalistycznych spalarni w Niemczech i Holandii setek ton odpadów.  Przeprowadzono ją w trzech etapach. Ogółem z 26 wielkopolskich mogilników zebrano ponad  4,9 tys. Mg środków chemicznych i unieszkodliwiono je w spalarni, na składowiska odpadów niebezpiecznych przekazano 13,2 tys. m sześć. skażonej ziemi i gruzu oraz zrekultywowano 6,1 ha gruntów.

źródło: www.wfosgw.poznan.pl