reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czyje to śmieci?


29 stycznia 2010

- Gmina de facto stanie się właścicielem odpadów, ale nie w momencie wytworzenia, tylko w zakładzie zagospodarowania odpadów – poinformował Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Wiceminister po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 27 stycznia poinformował samorządowców o założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt miał być opiniowany przez KWRiST, jednak na wniosek samorządowców został zdjęty z porządku obrad.

Jak podkreślił Gawłowski, w pierwotnym projekcie oddawano w całości własność odpadów gminom. Po konsultacjach i sporach z UOKiK obecny kształ projektu zakłada, że "gminy staną się de facto właścicielami odpadów, ale nie w momencie wytworzenia (...), tylko w zakładzie zagospodarowania odpadów, nie na wysypisku, bo nie ma już takiego pojęcia".

Zgodnie z projektem, gmina wskaże w uchwale miejsce, do którego mają trafić odpady. - Nie będzie już takiej sytuacji jak dzisiaj, że UOKiK przyjeżdża i nakłada mandaty na wójtów, burmistrzów i prezydentów za to, że wskazują miejsce i świadczy to o praktyce monopolistycznej – powiedział Gawłowski.

Zgodnie z założeniami do projektu ustawy, marszałkowie wyznaczą tzw. rejony odpadowe, do których będą dowożone odpady.

Jak tłumaczył Gawłowski, w projekcie dano gminom określone instrumenty kontrolne i instrumenty związane z sankcjami. - Gmina określi wymagania, jakie przedsiębiorca musi spełniać, aby świadczyć usługi przewozowe. To wszystko będzie w ramach prawa miejscowego, czyli uchwały rady gminy – zaznaczył. Gmina przejmie odpady na składowisku sama albo wskaże podmiot, który będzie zajmował się odpadami.

Zdaniem wiceministra, taki stan przybliża do rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami, chociaż nie spełnia postulatów samorządowców dotyczących własności odpadów.

- Władztwo tak, własność nie – podkreślił Gawłowski. Jak dodał, chodzi o władztwo w sensie kierowania strumieniem odpadów.

Po posiedzeniu KWRiST powołano zespół samorządowców, który przeanalizuje propozycje zawarte w projekcie założeń do ustawy. W lutym przedstawiciele korporacji samorządowych spotkają się ze stroną rządową w sprawie m.in. ustalenia własności strumienia odpadów komunalnych.

źródło: Serwis Samorządowy PAP