reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Afera nie do kosza


28 stycznia 2010

Już ponad trzy miesiące - jako społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - czekam na jakąkolwiek odpowiedź na mój "list otwarty" do Prezesa Rady Ministrów w sprawie programu ratunkowego dla tej dziedziny municypalnej - klik.

Wszystko wskazuje na to, że zamiast euro-reformy tej dziedziny życia publicznego - mamy kpiny z zobowiązań międzynarodowych Rzeczpospolitej Polskiej.

Zamiast transpozycji fundamentalnych unijnych reguł zarządzania dla gospodarki odpadami komunalnymi których implementacja wyznaczałaby program naprawczy - po kilkunastu miesiącach zapowiedzi przygotowano założenia do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach których istotę określono jako: "określenie szczegółowych warunków dla prowadzących działalność w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości" (szczegóły "nowych" założeń tutaj).

W treści ''założeń" można przeczytać kuriozalną uwagę uzasadniającą potrzebę "uszczegółowienia" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - bo polskie sądy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta mylnie interpretowały dotychczasową ustawę. A jeszcze niedawno Bernard Błaszczyk stwierdzał , że "ministerstwo środowiska nie jest właściwym organem do edukowania innych resortów".

Zamiast euro-reformy mamy "uszczelnienie i uszczegółowienie" dotychczasowego chaosu skazującego Rzeczpospolitą Polską na zagrożenie bolesnymi dla budżetu i prestiżu unijnymi sankcjami finansowymi, "uszczelnienie i uszczegółowienie", które w żaden sposób nie naprawia istniejącego chaosu i nie przybliża nas do unijnych standardów logistyki i zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi.

Dzieje się więc ponownie tak jak to już raz określił w kwietniu 2008 r. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski: „zdarzały się te rzeczy, które powodowały, że na skutek działań różnych – nie wiem do końca jakich, ale nie chcę się nad tym zastanawiać – zapisy, które choćby łatwiej przekazywały władztwo nad strumieniem odpadów do samorządu terytorialnego, nagle gdzieś po drodze ginęły. Dlaczego? Nie wiem i nie chcę szukać odpowiedzi na to pytanie. Nie będę się nad tym zastanawiał. Oczywiście, ja mam świadomość, że stan taki, jaki jest, jest dla jakiejś określonej grupy działającej w tej branży, bardzo korzystny”.

Szokuje w tym wszystkim to, że mimo wstrząsu jakim jest afera hazardowa - mamy kolejny przykład tego, że polska racja stanu przegrywa z tymi którym istniejący chaos w gospodarce odpadami komunalnymi, chaos zagrażający Rzeczpospolitej Polskiej horrendalnymi unijnymi sankcjami - jest korzystny "dla określonej grupy działającej w tej branży".

"Założenia" trafią do dalszej pracy w procesie legislacyjnym - trzeba mieć więc nadzieję na to, że nowy minister środowiska będzie tego samego zdania co poprzedni i że wreszcie do świadomości decydentów dotrze fakt, że ten ciągnący się już niemal dziewięć lat gorszący spektakl zaniechań tej dziedzinie szkodzi polskiej racji stanu.

źródło: Serwis Samorządowy PAP , autor: Zdzisław Smolak