reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Łodzianie chcą spalarni śmieci - lepsza niż wysypisko


26 stycznia 2010

Do 2014 roku w mieście powstanie jedna z największych w Polsce spalarnia odpadów komunalnych. Czy czekają nas protesty? Raczej nie - niemal dziewięciu na dziesięciu łodzian chce w Łodzi spalarni śmieci. A trzy czwarte badanych uważa, że instalacja powinna powstać, nawet jeśli nie wszyscy się na nią zgadzają.

Za spalarnią opowiedziało się 88 proc. łodzian. Zaledwie 3 proc. mieszkańców miasta było zdecydowanie przeciwko spalarni odpadów i zaledwie 4 proc. było raczej przeciwko niej. 5 proc. nie miało zdania. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku przez TNS OBOP na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

Ponad osiem na dziesięć przebadanych osób (81 proc.) uznało spalanie odpadów za mniej szkodliwe niż ich gromadzenie. Powody to: nadmierne wydzielanie gazów z wysypisk, groźba ich wybuchu oraz możliwe skażenie ziemi, powietrza i wody. Wielu uznało wysypiska za bomby biologiczne oraz wylęgarnie robactwa, insektów i szczurów. Składowanie odpadów łodzianie uznali za uciążliwe dla sąsiedztwa zarówno ze względu na rozwiewanie śmieci przez wiatr, jak i fetor wydzielany przez rozkładające się odpady. Część respondentów obawiała się, że zostanie zasypana śmieciami.  

Wyniki sondażu nastrajają pozytywnie prof. Aleksandrę Jewtuchowicz, kierownika Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. - To może oznaczać tylko wzrost świadomości mieszkańców - opiniuje. - Oczywiście nie wszystko da się spalić, a zanim to zrobimy, należy śmieci posegregować. Ale wystarczy obejrzeć składowisko odpadów w Nowosolnej, żeby przekonać się, że spalarnia odpadów jest lepszym wyjściem.

Jakie były argumenty łodzian, którzy nie chcieli instalacji w mieście? - Spalarnia powoduje potworny zapach i produkuje duży, gęsty, duszący ludzi dym, bo do spalenia zużywane są inne szkodliwe produkty - uważali jedni. - Spalanie przyspiesza ocieplenie klimatu oraz powiększa dziurę ozonową, co z kolei wpływa negatywnie na klimat - argumentowali drudzy. Część łodzian obawiała się też uwalniania niebezpiecznych związków do atmosfery, co w przyszłości mogłoby odbić się na ich zdrowiu.

Łodzian spytano również, czy inwestycje ważne dla mieszkańców miasta powinny być realizowane nawet wtedy, gdy nie wszyscy się na nie zgadzają. Ponad trzy czwarte (77 proc.) badanych uznało interes społeczny za ważniejszy i odpowiedziało, że tak.

- To, czy spalarnia będzie miała mniejszy niż składowisko odpadów wpływ na środowisko, zależy od technologii, w której zostanie wykonana - mówi prof. Jewtuchowicz. - Wierzę, że osoby biorące udział w badaniu brały pod uwagę możliwie najlepsze dostępne technologie, stosowane z powodzeniem w wielu krajach świata. Tam spalarnie stoją w centrach dużych miast, w pobliżu rzecz i parków i mają na przyrodę znikomy wpływ. Jeśli użyjemy najlepszych technologii, spalarnia wydaje się lepszą alternatywą niż składowisko śmieci.

źródło: Gazeta Wyborcza