reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Opolanie produkują pół tony śmieci na głowę


25 stycznia 2010

Ponad 500 kg odpadów produkuje rocznie statystyczny opolanin. I jest wśród rekordzistów w kraju.

Badania odpadów prowadzi w Opolu Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych "Silesia". W akcję zaangażowane są cztery mieszkania ulokowane w różnych częściach miasta: w starej części Opola, w apartamentowcu z małym ogródkiem, w domku jednorodzinnym z ogrodem i mieszkaniu w bloku z małym balkonem. - To odpowiada z grubsza czterem typom zabudowy w naszym mieście - mówi Tomasz Wolny, prezes STE "Silesia".

Projekt jest prowadzony we wszystkich mieszkaniach od września ubiegłego roku.

Z dokładnością do 10 gram

Zaangażowani w projekt członkowie stowarzyszenia segregują wszystkie śmieci, jakie wyprodukują w domu i pracy, a potem je ważą i mierzą objętość. Dlatego każdy z uczestników posiada w domu dwie wagi, małą do mierzenia niewielkich odpadów i dużą na większe śmieci. Odpady są ważone codziennie, z dokładnością do 10 g. Uczestnicy badania dzielą śmieci na odpady kuchenne, zielone - ogrodowe, tworzywa i metale, szkło, resztkowe, kaucje i niebezpieczne (czyli baterie, akumulatory, leki).

Po pierwszym kwartale badań stowarzyszenie po raz pierwszy podsumowało projekt i przeprowadziło symulację na cały rok. Według wyliczeń statystyczny opolanin produkuje w ciągu roku 507 kg śmieci komunalnych. - To bardzo dużo, bo statystyczny mieszkaniec naszego województwa produkuje 280 kilogramów śmieci, a statystyczny Polak około 320 kg - zaznacza Wolny.

Dwie trzecie wszystkich śmieci stanowią odpady produkowane w domu. Pozostałe wytwarzamy w pracy. Wśród 350 kg odpadów domowych 280 kg to odpady drobne, czyli surowce wtórne (papier, szkło, plastik), oraz odpady kuchenne i ogrodowe.

Ok. 70 kg rocznie produkujemy odpadów wielkogabarytowych. Wśród nich znajdują się meble, dywany, duże gałęzie, opony, sprzęt RTV-AGD czy tzw. odpady po remontach.

W pracy produkujemy około 150 kg odpadów rocznie, głównie to papier oraz odpady kuchenne (80 kg) i ogrodowe (100 kg).

Dlaczego opolanie produkują tak dużo śmieci? Według Wolnego to dowód na to, że jesteśmy bogaci. - W krajach Europy Zachodniej statystyczny mieszkaniec miasta produkuje od 550 do 750 kg śmieci. Z Opola i okolic znaczna część mieszkańców pracuje na Zachodzie. Kiedy przyjeżdżają tutaj, to nie tylko kupują masę nowych produktów codziennego użytku, ale też wchodzą do salonów samochodowych po nowe pojazdy czy remontują domy i mieszkania. Najlepiej mogliśmy się o tym przekonać podczas dni otwartego wysypiska, kiedy mieszkańcy przywozili dużo odpadów wielkogabarytowych, takich jak stary sprzęt AGD, materiały poremontowe czy meble - powiada.

Dżdżownice do kompostownika

Dlaczego Silesia zdecydowała się przeprowadzić taki program pilotażowy? - Ponieważ nikt wcześniej nie prowadził takiej akcji, a my potrzebowaliśmy dokładnych danych, by obliczyć o ile można zredukować liczbę odpadów wymieszanych poprzez selektywną zbiórkę u źródła - tłumaczy Wolny.

Stowarzyszenie chciało się też przekonać, jak w praktyce będzie wyglądać kompostowanie bioodpadów w jednym pojemniku, to znaczy, czy wrzucanie do niego odpadów biodegradowalnych będzie uciążliwe zapachowo, oraz jaką ilość odpadów uda się zredukować po skompostowaniu.

- Do tych badań wykorzystujemy pojemnik na odpady kuchenne, funkcjonujący na zasadzie kompostownika. W środku znajduje się specjalna rura z PCV z nacięciami, która przyspiesza proces kompostowania, nie dopuszczając do powstania odorów i procesów gnilnych - zaznacza Wolny.

Przypomnijmy, że od tego roku obowiązkową zbiórką bioodpadów są objęci wszyscy właściciele nieruchomości, którzy wytwarzają odpady kuchenne ulegające biodegradacji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych takie odpady mają gromadzić w przydomowych kompostownikach lub w specjalnych brązowych pojemnikach.

Pojemnik Silesii ani razu nie był od września opróżniany. W tym czasie wrzucono do niego ok. 100 kg odpadów biodegradowalnych. Kiedy stowarzyszenie go zważyło na początku stycznia, okazało się, że odpady straciły 18 kg masy. Ponadto objętościowo pozostają na tym samym poziomie, mimo ciągłego dorzucania odpadów.

- To znaczy, że można brązowe pojemniki wykorzystywać do dłuższego kompostowania, a opróżnianie ich raz w tygodniu [tak planuje miasto - przyp. red.] jest bez sensu. Wystarczy raz na miesiąc - uważa Wolny.

Teraz stowarzyszenie planuje wrzucić do pojemnika dwa tysiące dżdżownic kompostowych, które wyprodukują z bioodpadów cenny nawóz.

źródło: Gazeta Wyborcza