reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Foliówki bez opłaty - wyjaśnienie


25 stycznia 2010

Wyjaśnienie Ministerstwa Środowiska do artykułu autorstwa p. Michała Stangreta pt. „Rząd idzie w ekologiczną szkodę”, opublikowanego w dzienniku „Metro” 19 stycznia 2010 r.

Na skutek analizy uwag zgłoszonych na etapie prac legislacyjnych na Komitecie Rady Ministrów do założeń do ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych podjęto decyzję o wycofaniu opłaty recyklingowej dla torebek foliowych z zapisów założeń (odstąpiono od obowiązkowej opłaty za  „foliówki”).

Propozycje projektowanych przepisów zostały uzgodnione w ramach konsultacji społecznych oraz międzyresortowych i zaakceptowane przez Ministra Środowiska.

Na stronie internetowej Ministerstwa  Środowiska dostępne są wszystkie zgłaszane uwagi, zarówno przez stronę społeczną w ramach konsultacji społecznych, jak przez stronę rządową w ramach uzgodnień międzyresortowych (zobacz).

Przepisy prawa UE wskazują m.in. na obowiązek zapobiegania powstawaniu odpadów, na ograniczanie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Resort środowiska proponując rozwiązania prawne zakładające uporządkowanie obecnego stanu, m.in. poprzez możliwość przekazania samorządom  środków finansowych pochodzących z opłaty recyklingowej na gospodarowanie odpadami, zakładał stymulowanie selektywnego zbierania odpadów u źródła. Jednak dyrektywa w sprawie opakowań nie nakazuje wprost na obowiązek ustanowienia dodatkowej opłaty dla „foliówek”.

Na skutek analizy zgłoszonych uwag i argumentów przeciwnych proponowanym rozwiązaniom odstąpiono od rozwiązań dotyczących torebek foliowych. Wzięto pod uwagę m.in. fakt, że rynek sam reguluje nasze postępowanie, że sklepy wprowadziły zamiast bezpłatnego udostępniania reklamówek - ich sprzedaż, a także fakt, że torby wielokrotnego użycia stały się powszechne.

Nadrzędnym celem projektowanych przepisów jest uporządkowanie systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi, a także konieczność notyfikowania przepisów KE.

Dodatkowo informujemy, że przypisana w tekście p. Małgorzacie Szymborskiej, zastępcy Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami wypowiedź nie była autoryzowana i zawiera informacje nieodzwierciedlające wyjaśnień jakie zostały udzielone.

źródło: mos.gov.pl

Wyjaśnienie jest odpowiedzią na artykuł z "Metra" z 19 stycznia br., który zamieszczony był również na serwisie eprPolska.pl. Czytaj artykuł.