reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śmieci - temat tabu w sądeckim ratuszu


20 stycznia 2010

Trzy sądeckie spółdzielnie mieszkaniowe - Grodzka, Semafor i Siła - poskarżyły się komisji rewizyjnej rady miasta na bezczynność władz i samorządu w zakresie wprowadzenia jednakowej dla wszystkich sądeczan opłaty za wywóz śmieci.

Dla spółdzielni mieszkaniowych to od wielu lat niemały problem. Do kontenerów na odpady stojących na sądeckich osiedlach śmieci wrzucają nie tylko mieszkańcy blokowisk, ale także sprytni "goście", którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz śmieci.

Gdyby zdecydowano o opodatkowaniu wszystkich sądeczan jednakową opłatą śmieciową, problem zniknąłby - bo wywóz śmieci byłby zapewniony każdemu gospodarstwu bez względu na ilość wyprodukowanych przez nie odpadów. Wówczas nikt nie miałby powodu podrzucać swoich śmieci na osiedla. Zniknęłyby też dzikie wysypiska.

Problem w tym, że od kilku kadencji żadna władza nie podjęła wyzwania wprowadzenia śmieciowego podatku. Wystosowaną w grudniu skargę spółdzielni na opieszałość władz w tym względzie radni miasta na wczorajszej sesji odrzucili.

- Stało się coś zupełnie dla nie niezrozumiałego, bo przewodniczący rady miasta, nie udzielając nikomu głosu w dyskusji, zarządził głosowanie i skończyło się na oddaleniu skargi - powiedział nam wczoraj tuż po sesji radny Jan Opiło, fachowiec w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Skargę oddalono, uzasadniając, że samorząd może - ale bynajmniej nie musi - podejmować inicjatywy, jeśli idzie o wprowadzenie opłaty śmieciowej. Zgadzając się z tym stanowiskiem, nasz rozmówca twierdzi jednak, iż nie oznacza to, że dyskusja na ten temat nie jest potrzebna.

Ze wstępnych szacunków wynika, że podatek śmieciowy wynosiłby 8-9 zł od osoby za miesiąc. To mniej więcej tyle, ile za wywóz odpadów płacą mieszkańcy spółdzielni. Właściciele prywatnych domów płacą natomiast kwartalnie ponad 100 zł - bez względu na liczbę osób w gospodarstwie.

- Problem tkwi w tym, że mimo iż jest obowiązek posiadania umowy z firmą odbierającą śmieci, nie wszyscy się do tego obowiązku stosują, a odpady podrzucają - tłumaczy Jan Opiło. Podkreśla, że nie widzi w ratuszu "woli politycznej" rozwiązania śmieciowego problemu miasta.
 
źródło: Polska - Gazeta Krakowska