reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Białystok - Zieloną Stolicą Europy?


19 stycznia 2010

Pod moim blokiem stoi śmietnik. Jest tam pojemnik na śmieci zwykłe i pojemniki na odpady segregowane - na szkło, plastik i makulaturę. I widzę rzecz niezwykłą, oto podjeżdża śmieciarka i do środka ładuje razem plastik i makulaturę. Miesza posegregowane przez ludzi odpady!

Napisałem zatem list do prezydenta miasta z pytaniami: Dlaczego posegregowane odpady są mieszane? Ile makulatury zbierane jest w Białymstoku z osiedlowych kontenerów? Gdzie trafia ta makulatura? Ile papieru biurowego zużywa rocznie Wasz urząd? Jaki procent używanego przez Was papieru to papier pochodzący z makulatury?

Dwa ostatnie pytania wysłałem też do urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego. Odpowiedział mi tylko urząd wojewódzki. Wiem dokładnie, ile papieru rocznie zamawiają i że, niestety, papier pochodzący z makulatury jest wykorzystywany tylko pod postacią notatników. Wdzięczny jestem wojewodzie, że poważnie traktuje prawo obywatela do informacji publicznej. Bo obywatel ma prawo pytać, a urząd ma obowiązek odpowiedzieć. Niektóre urzędy widocznie mają w nosie prawo o dostępie do informacji.

Kiedy przeczytałem w "Gazecie" informację, że magistrat rozważa start naszego miasta do tytułu Zielonej Stolicy Europy, postanowiłem moje pytania zadać raz jeszcze. Tym razem pytam publicznie: Dlaczego mieszane są posegregowane odpady? Ile makulatury zbierane jest w Białymstoku? Gdzie trafia ta makulatura? Ile zużywacie rocznie papieru biurowego? Jaki procent owego papieru stanowi papier z makulatury?

Mam nadzieję, że tym razem doczekamy się odpowiedzi.

Dla tych, którzy uważają, że się czepiam - garść danych. W Niemczech udział papieru z makulatury to 41 proc. W przypadku opakowań - 100. Wyprodukowanie jednej tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew. Produkując papier z makulatury oszczędzamy nie tylko drzewa, ale też energię i wodę (180 litrów na kg papieru), o zanieczyszczeniach nie wspomnę. I teraz najważniejsze - za wywóz na wysypisko 1 tony odpadów posegregowanych żądano (dane sprzed półtora roku) 1 zł, za tonę nieposegregowanych 200 zł. Kto ponosi koszty tego, że śmieciarki mieszają posegregowane odpady? Kto ponosi koszty tego, że makulatura trafia na wysypisko?

PS Uprzejmie proszę wszystkich mieszkańców o segregowanie odpadów. Wypadki mieszania śmieci zgłaszajmy każdorazowo w magistracie. Będziemy robili awanturę tak długo, aż w końcu zostaniemy potraktowani poważnie. Zbliżają się wybory i pora przypomnieć władzy, kto tak naprawdę zapewnia tu pracę.

źródło: Gazeta Wyborcza