reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pat w sprawie opolskiej sortowni


19 stycznia 2010

Miasto i firma rozbudowująca sortownię spierają się o natężenie ruchu samochodowego w tej części Opola. Ratusz mówi o przekroczeniu norm hałasu, firma odpiera zarzuty, a mieszkańcy zapowiadają blokadę drogi.

- Domy się sypią, ulica jest zniszczona i podziurawiona, a my głuchniemy od hałasu - mówią zdenerwowani mieszkańcy dzielnicy Nowa Wieś Królewska.

Chodzi o aleję Przyjaźni, gdzie znajduje się sortownia śmieci firmy Remondis, która ma zostać rozbudowana. Inwestycję blokują mieszkańcy, przekonując, że nowy obiekt oznacza większy ruch przez ich dzielnicę, hałas, zniszczone drogi i domy od przejeżdżających samochodów ciężarowych.

Remondis: wszystko jest OK

Budowa nowej sortowni jak na razie stoi, bo mieszkańcy dzielnicy wytknęli firmie błędy w dokumentacji, podczas postępowania środowiskowego. Inwestor na własną rękę sporządza swoje raporty, a według nich wszystko jest w porządku. Z najnowszych badań spółki wynika, że pojazdy firmy w całym ruchu samochodowym na tej ulicy stanowią zaledwie 4 procent. 10 procent aut korzystających z tej drogi to samochody ciężarowe, wśród których do Remondisu należy połowa.

- Stąd wniosek, że nie należy nas winić za obciążenie ruchu na tej trasie - mówi Krzysztof Kochalski, członek zarządu spółki Remondis.

Kochalski dodaje, że badania były prowadzone w godzinach szczytu komunikacyjnego. Zauważa również, że po wybudowaniu nowej sortowni ruch samochodów jego firmy zwiększy się z 4 do 10 procent, a ciężarowych z 5 do 10 procent.

Jak podkreśla spółka, badania zostały przeprowadzone przez niezależny zewnętrzny podmiot. Wynika z nich również, że poziom hałasu emitowany przez pojazdy Remondisu jest w normie, a nawet poniżej dopuszczalnej normy, czyli wszystko jest w porządku.

Ratusz: inwestycja przekracza normy hałasu

Innego zdania jest wydział ochrony środowiska i rolnictwa opolskiego ratusza, który zlecił przeprowadzenie niezależnej ekspertyzy, by zweryfikować badania związane z oddziaływaniem na środowisko nowej i istniejącej sortowni.

- W powstałym raporcie ekspert stwierdził, że koncepcje Remondisu przekraczają dopuszczalne normy hałasu - mówi Małgorzata Rabiega, naczelniczka wydziału. Według ekspertyz, hałas wytwarzany przez nową instalację będzie się przedostawał poza teren nowej sortowni. Dlatego inwestor musi zaproponować taką technologię, by hałas nie wydostawał się na zewnątrz. Inaczej wydział nie może wydać decyzji środowiskowej.

- Także zaproponowana liczba pojazdów, które będą dostarczały odpady do sortowni i je wywoziły, będzie przekraczała normy hałasu na terenie alei Przyjaźni - mówi Rabiega.

Ekspertyzę miasta otrzymał już Remondis i musi się do niej ustosunkować. Jeśli znajdzie sposób na wyeliminowanie negatywnego wpływu przebudowy sortowni na środowisko, otrzyma decyzję.

Mieszkańcy: zablokujemy drogi!

Wgląd do raportu przez 21 dni mają również okoliczni mieszkańcy. Ich przedstawiciele, czyli radni dzielnicy, powołali już specjalny zespół, który będzie się zajmował sprawą rozbudowy sortowni. Podczas wtorkowego posiedzenia radni zastanawiali się głównie nad dalszym planem działania. Podobnie jak mieszkańcy NWK reprezentują różne stanowiska. Część z nich jest przeciwna zarówno sortowni, jak i proponowanemu przez Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych "Silesia" centrum recyklingu. - Nasza dzielnica już wystarczająco dostała w kość od miasta. Trzeba się postawić jakiejkolwiek inwestycji w naszej dzielnicy - mówiła radna Joanna Tokarska.

- Głuchniemy od tego hałasu i jesteśmy zdesperowani! Będziemy blokować drogi - zapowiadał zaś radny Krzysztof Laksy.

Inni przyjęli postawę ugodową: - Czasami lepiej ustąpić. To obojętne, co u nas powstanie. Niech sobie nawet budują tę sortownię, ale pod warunkiem, że my też coś z tego będziemy mieli. Ideą demokracji są kompromisy - to zdanie radnego Emila Wasyliszyna.

Być może wyjściem z sytuacji może być zmiana organizacji ruchu drogowego w tej części Opola. Dlatego na najbliższe posiedzenie rady dzielnicy zostanie zaproszony naczelnik wydziału inżynierii miejskiej, który już zapowiada, że przyjrzy się dokładnie całej sprawie.

źródło: Gazeta Wyborcza