reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mieszkańcy domów podrzucają śmieci sąsiadom z bloków


11 stycznia 2010

Mieszkańcy wrocławskich osiedli skarżą się na podrzucane śmieci. Kubły są zawsze przepełnione, a przed zamykanymi boksami rosną góry odpadów: - Śmieci przywożą właściciele domków jednorodzinnych - twierdzą.

Późny wieczór, czasem wczesny ranek. Ktoś podjeżdża samochodem, otwiera bagażnik i zostawia duży worek śmieci. Spółdzielcze kubły wypełniają się zaraz po tym, jak przedsiębiorstwo oczyszczania je opróżni. Gdzie? Najczęściej na osiedlach graniczących ze skupiskami domów jednorodzinnych lub na obrzeżach Wrocławia: Muchoborze Małym, Kuźnikach, Biskupinie, Karłowicach.

Na Księżu Małym kłopot ze śmieciami nasila się od strony ulicy Opolskiej. Lokatorzy nieraz widzieli, jak przy starych kamienicach parkował samochód tylko po to, żeby pozbyć się śmieci. Kubły zapełniają się w jeden, maksymalnie dwa dni.

Danuta Jankowska z Księża Małego: - Niedaleko stoją domy jednorodzinne, których właściciele za wywóz śmieci muszą płacić osobno i tego nie robią. Mieszkamy w niedużej społeczności, więc wszyscy się znamy. Widzimy, kiedy podjeżdża obcy samochód.

Małgorzata Lisiak z administracji osiedla: - Podrzucanie śmieci to duży problem, ale mieszkańcy już nie zgłaszają tego w administracji. Po prostu zostawiają odpadki obok śmietnika. Później panie sprzątające muszą to zebrać i wrzucić do kontenerów.

- Może rozwiązaniem byłyby kraty w boksach? - zastanawia się Jankowska. - Zamykalibyśmy swoje śmieci na klucz.

Ale kraty nic nie dają. Wiedzą to na Muchoborze Małym, gdzie boksy na kontenery są zabezpieczone. Oprócz krat, solidne metalowe drzwi zamykane na klucz. A przed boksem stara sofa, szyby i inne śmieci. Ktoś robił remont albo przemeblowanie i niepotrzebne rzeczy podłożył sąsiadom. Wojciech Stępniewski, mieszkaniec Muchoboru: - Samochody zjeżdżają ze Strzegomskiej, stają przy boksach i kierowcy podrzucają nam swoje śmieci.

Grażyna Kukuła z administracji spółdzielni Metalowiec wymienia ulice, na których ten problem jest najdotkliwszy: Strzegomska, Szwedzka, Estońska, Grecka. Kukuła: - Straż miejska próbowała namierzyć, kto podrzuca nam śmieci, ale nie udało się.

Na własną rękę śledztwo prowadziły dozorczynie ze spółdzielni mieszkaniowej Krzywousty. Po rodzaju wyrzucanych śmieci próbowały dojść, skąd odpadki mogą pochodzić. Uważają, że śmieci przywożą z pobliskiego Kiełczowa mieszkańcy domków jednorodzinnych. - A później my musimy to zbierać i wywozić - narzekają.

Marek Dolata z administracji na Karłowicach: - Mieszkańcy czasem zauważą, jak ktoś podrzuca śmieci, nawet bluzgną z okna, ale to nic nie daje.

Co w takim razie można zrobić? Trzeba zanotować numer rejestracyjny nieproszonego gościa i przekazać go zarządcy terenu, który powinien napisać do straży miejskiej lub policji prośbę o ustalenie właściciela samochodu, a potem wytoczyć mu sprawę cywilną.

źródło: Gazeta Wyborcza