reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ruszył konkurs na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii


07 stycznia 2010

1 stycznia 2010 roku ruszył konkurs na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla średnich inwestorów w kraju.

Dwa tygodnie wcześniej zakończono nabór wniosków z pierwszego konkursu, którego efektem jest siedem projektów gotowych do realizacji zamieszczonych na oficjalnej liście rankingowej na www.nfosigw.gov.pl. Wśród nich znalazły się projekty na pięć farm wiatrowym oraz dwie elektrownie wodne.

Z ogłoszeniem drugiego konkursu (termin składania wniosków od 1 do 31  stycznia 2010 r) fundusz czekał do czasu ogłoszenia wyników konkursu nr 1.

To stworzenie kolejnej szansy dla inwestorów, którzy z różnych przyczyn, proces przygotowania inwestycji nie zamknęli w wyznaczonym czasie i nie znaleźli się na tej liście było powodem wyznaczającym ten termin. Już teraz wiemy, że część wnioskodawców przystąpi do dalszego procedowania konkursowego posiadając na starcie zgromadzone wcześniej dokumenty. Na obecnym etapie pozostaje im tylko uzupełnienie brakujących pozwoleń i zgód.
M.in. dlatego też warunki obu konkursów są takie same. I tym razem inwestorzy samorządowi, producenci, spółki czy osoby fizyczne mogą aplikować do wsparcia finansowego na produkcję energii elektrycznej i cieplnej z biomasy, biogazu, wód geotermalnych, elektrowni wodnych i wiatrowych oraz wysokosprawnej kogeneracji.

W OZE1 pożyczki na  dofinansowanie inwestycji o wartości minimalnej 10 mln złotych, zaplanowano  w wysokości od 4 do 50 milionów złotych, na 15 letni okres finansowania, w wysokości do 75% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wielkość tej pożyczki została skalkulowana na poziomie  umożliwiającym dofinansowanie inwestycji korzystających z dotacji unijnych. Już w pierwszym konkursie pojawili się inwestorzy aplikujący do obu źródeł dofinansowania, kolejni deklarują podobne kroki.

Inwestorów z pewnościa ucieszą zaplanowane umorzenia, nawet do połowy wartości pożyczki. Wynika to z faktu, że inwestycje w OZE , chyba za wyjątkiem elektrowni wiatrowych w pierwszych latach eksploatacji  mogą potrzebować dodatkowego wsparcia ze względu na niska stopę  zwrotu poniesionych kosztów. Z tego powodu inwestorom tak trudno znaleźć wsparcie bankowe na budowę np. biogazowni czy elektrowni na biomasę. To ryzyko może ponieść NFOŚIGW.

Narodowy Fundusz program OZE1 realizuje od roku. Zakłada się, że w efekcie przyniesie on 300 MW zielonej mocy ze źródeł odnawialnych oraz 50 MW z wysokosprawnej kogeneracji. Budżet na ten cel zaplanowano w wysokości 0,5 mlda złotych.

Od przyszłego roku Narodowy Fundusz realizować będzie jeszcze dwa inne programy  wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii.

Jeden z nich wspólnie z dziesięcioma funduszami wojewódzkimi skierowany do inwestorów dla przedsięwzięć o wartości od 0,5 – 10 mln zł został ogłoszony w listopadzie na targach POLEKO w Poznaniu, gdzie w tym czasie prezesom funduszy wojewódzkich wręczono promesy pożyczkowe NFOŚiGW.

Drugi program skierowany został do rodzin pragnących skorzystać z kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Wspólnie ze Związkiem Banków Polskich przygotowywany jest program, który obsługiwany będzie przez wybrane sieci banków ze wstępnie  planowaną dopłatą  co trzeciej złotówki do kolektora słonecznego. Program ten zostanie uruchomiony na jesieni 2010 roku.

Prognozy średnioterminowe wskazują,  że pieniędzy na budowy instalacji wykorzystujących źródła odnawialne do produkcji energii nie powinno zabraknąć.

źródło: NFOŚiGW