reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zielone światło dla budowy zakładu utylizacji


07 stycznia 2010

Projekt budowy zakładu utylizacji odpadów za ponad 190 mln zł w Promniku uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Ochrony Środowiska. Teraz już tylko od unijnych urzędników zależy, czy i kiedy dostaniemy dofinansowanie.

W grudniu władze Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kielcach, zawiadującego wysypiskiem w Promniku, przygotowały i wysłały do Brukseli wersję projektu tej inwestycji w języku angielskim. Przyjrzy mu się teraz unijne biuro Jaspers, powołane przez Komisję Europejską do sprawdzania dużych projektów strukturalnych na Litwie, Łotwie w Estonii i Polsce. - Nie wypada mi się jeszcze cieszyć, dopóki z Brukseli nie przyjdzie ostateczna wiadomość o otrzymaniu dofinansowania, ale zgoda ministerstwa to ważny krok - mówi Henryk Ławniczek, prezes PGO.

Zadanie jest ambitne. W Promniku mają powstać linie do sortowania odpadów, z których odzyskiwane będą surowce wtórne, urządzenia do fermentacji metanowej odpadów biodegradowalnych, dzięki czemu będzie można produkować z nich ciepło i prąd oraz urządzenia do produkcji z odpadów paliwa dla cementowni. PGO stara się o 141 mln zł z Funduszu Spójności UE, 44 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, samo dołoży około 10 mln zł. Dodatkowo znajdzie tu pracę co najmniej 20 osób. Zakład utylizacji będzie obsługiwał Kielce i prawie cały powiat kielecki, w sumie od 350 do 380 tys. mieszkańców.

- Nie mamy wyjścia. Chodzi o czyste środowisko, zmuszają nas też do tego zobowiązania w ramach Unii Europejskiej - mówi Ławniczek.

Zgodnie z nimi do końca 2010 r. powinniśmy o 25 proc. ograniczyć ilość odpadów wywożonych na składowiska bez segregacji, a do 2013 o połowę. - Jeżeli nie wybudujemy kompostowni, zakładu utylizacji lub spalarni, a wcześniej nie posegregujemy tych odpadów, nie wypełnimy zobowiązań - zaznacza Ławniczek.

Problem dotyczy całego regionu. Zgodnie z planem gospodarowania odpadami, którego realizację koordynuje Urząd Marszałkowski, województwo zostało podzielone na cztery regiony. W każdym z nich ma powstać podobny do kieleckiego zakład utylizacji. Na razie działa jeden w Janczycach (gm. Baćkowice). Obsługuje on ok. 150 tys. mieszkańców. Na podobnym etapie, co kielecki zakład, jest budowa składowiska, sortowni i kompostowni w Tuczępach. Najmniej zaawansowana, na etapie studyjnym, jest taka inwestycja koło Końskich.

Urzędnicy przyznają, że możemy nie zdążyć. - Jest duże zagrożenie jeżeli chodzi o wywiązywanie się z tych przepisów - mówi Wioletta Czarnecka, kierownik oddziału gospodarki odpadami w urzędzie marszałkowskim.

źródło: Gazeta Wyborcza