reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Krakowie wprowadzą nakaz segregacji odpadów


06 stycznia 2010

Nowa uchwała o utrzymaniu porządku w gminie wprowadzi obowiązek segregacji śmieci dla każdej nieruchomości. Właściciele kamienic i zarządcy osiedli nie wierzą jednak w to, że uda im się zmusić lokatorów do ekologicznego życia.

Mało kto ma czas i miejsce na mycie i składowanie w kuchni metalu, plastiku, szkła i papieru. Wielu krakowian zniechęciło się, widząc odbiorców śmieci wrzucających do jednego wozu odpady posegregowane z komunalnymi. Co więcej, jeśli uchwała wejdzie w życie (być może już w styczniu), wyegzekwować przepisy będą musieli strażnicy miejscy. Tymczasem jest ich tylko czterystu.

W powodzenie zmian nie wierzą spółdzielnie mieszkaniowe. - Staramy się segregować, ale ludzie mentalnie nie są na to gotowi. Nie rozumieją, że można przy tym oszczędzić - mówi Zbigniew Przygoda, prezes spółdzielni mieszkaniowej Mistrzejowice. W MPO, które obsługuje ponad połowę rynku, wywiezienie raz w tygodniu niebieskiego pojemnika 240 l na odpady mieszane kosztuje ok. 122 zł (bez VAT).

Usunięcie "czystych" śmieci z takiego samego żółtego pojemnika jest o połowę tańsze. To jednak nie przekonuje. - Mieszka u nas 12,5 tysiąca osób i nie mamy żółtych kontenerów. W pismach przypominamy mieszkańcom o konieczności segregacji. Jeśli prawo się zmieni, oczywiście zamówimy pojemniki - dodaje Zbigniew Socha, prezes spółdzielni Nowy Prokocim. I co z tego, jeśli w bloku, w którym mieszka kilkadziesiąt rodzin, odpowiedzialność się rozmywa? Wystarczy tylko, że jedna z nich wyrzuci mokre śmieci do pojemnika na te segregowane i śmieciarka go już nie zabierze.

Urzędnicy w uchwale stworzyli też tabelę, która mówi, ile powinniśmy segregować odpadów. Przyjmuje się, że w tygodniu mieszkaniec wyrzuca ok. 45 l śmieci. Musi z tego zostać wyselekcjonowane 11 l. - Na razie nie segregujemy odpadów - przyznaje pan Waldemar, właściciel kamienicy przy ul. Siemiradzkiego. - Mam 4 pojemniki po 240 l. W kamienicy mieszka 20 osób. Na tydzień będę musiał wyselekcjonować 220 l, jeden niebieski zmienię na ten żółty. Pytanie, czy mieszkańcy się przyłożą. Bo jak nie, to posypią się kary, a kosztami obciążę ich w czynszu - kwituje.

Wątpliwe jest to, czy mandaty zdyscyplinują krakowian. Strażników miejskich jest niewielu. Miasto nie ma pomysłu, co zrobić z tym fantem. - To na razie projekt uchwały. Zależnie od zadań w niej przekazanych, przygotujemy odpowiednią koncepcję ich realizacji - mówi enigmatycznie Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej.

- W tym roku musimy zmniejszyć o 25 proc. ilość odpadów biodegradowalnych, składowanych na wysypiskach - przypomina Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Musieliśmy w końcu podjąć zdecydowane działania, ale firmy wywożące odpady będą miały pół roku po wejściu uchwały w życie na spisanie nowych umów z mieszkańcami - kwituje. 

źródło: Polska Gazeta Krakowska