reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Konsultacje społeczne w Malborku


05 stycznia 2010

W styczniu powinny się odbyć konsultacje społeczne w sprawie budowy biogazowni w gminie Malbork.

Wiosną br. mogłaby się już rozpocząć w gminie wiejskiej Malbork budowa biogazowni, która będzie produkowała prąd. Warunek: samorząd gminny, wraz z firmą Arcona, zainteresowaną inwestycją, muszą dysponować odpowiednimi decyzjami administracyjnymi i pozwoleniami.

Zanim inwestor będzie mógł się starać o zgodę na budowę, musi otrzymać m.in. decyzję środowiskową o warunkach zabudowy. Póki co, wykonany jest raport oddziaływania inwestycji na środowisko, który jest w trakcie uzgodnień w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Sądzę, że te uzgodnienia powinniśmy otrzymać najpóźniej do połowy stycznia - mówi Ryszard Wirtwein, zastępca wójta gminy Malbork.

Równolegle powiatowy inspektor sanitarny wyda swoją opinię, która będzie podstawą do dalszych procedur administracyjnych. Będzie też udostępniona do wglądu mieszkańcom, by ci wyrazili swoje zdanie.

Biogazownia miałaby powstać przy granicy gminy Malbork z miastem Malbork. Będą w niej przetwarzane odpady zwierzęce i roślinne. Dlatego część mieszkańców Malborka i gminy wiejskiej jest przeciwna inwestycji. Boją się, że zbyt uciążliwy będzie dla nich fetor wydobywający się podczas przewożenia odpadów do zakładu. - Przygotowujemy się do spotkania z mieszkańcami, jednak wcześniej musimy otrzymać odpowiednią decyzję administracyjną - wyjaśnia Piotr Furgała z firmy Arcona.

Podczas konsultacji społecznych mają być poruszone wszelkie kwestie dotyczące funkcjonowania zakładu.

- Zdajemy sobie sprawę, że niewiedza społeczeństwa w tej materii jest ogromna, dlatego chcemy wszystko wyjaśnić, by było na tip-top - mówi Ryszard Wirtwein.

Władze gminy zapowiadają, że będzie to najnowocześniejsza biogazownia w Polsce. Inwestor jest gotowy także zawieźć mieszkańców do innej biogazowni, starszego typu, by udowodnić, że obawa o nieprzyjemne zapachy jest niepotrzebna.

Zanim firma Arcona otrzyma pozwolenie na budowę, gmina będzie musiała wydać decyzję środowiskową i decyzję o warunkach zabudowy, a oba dokumenty mogą zostać oprotestowane i skierowane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Taki krok już wcześniej zapowiadał Urząd Miasta Malborka.

Inwestor nie zraża się protestami. Chciałby jeszcze w tym roku zakończyć całą inwestycję.
 
źródło: Polska Dziennik Bałtycki