reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Opolski ratusz nie dopłaca już do kompostowników


04 stycznia 2010

Kto nie wybrał się do ratusza w zeszłym roku, stracił nawet 200 zł. Tyle miasto dopłacało do zakupu nieobowiązkowych przydomowych kompostowników. Teraz kompostowniki będą już obowiązkowe, a ratusz wycofuje się z dopłat.

Unijne dyrektywy nakazują gminom zwiększenie liczby segregowanych bioodpadów. Chodzi o odpady zielone z ogrodów i odpady kuchenne (m.in. obierki, resztki warzyw, owoców i pieczywa, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj itp).

Polska musi do 2010 roku zmniejszyć ilość takich śmieci lądujących na składowisku. Miasta powinny je przetwarzać w paliwa alternatywne lub odzyskiwać w postaci nawozu czy kompostu.

W Opolu po roku 2010 na wysypisko nie może więc trafiać więcej niż 15 tys. ton takich odpadów. W praktyce to oznacza, że rocznie musimy odzyskać przynajmniej 5 tys. ton.

Nowe przepisy zaakceptowane przez radę miasta nakazują mieszkańcom i opolskim firmom segregację bioodpadów do specjalnych pojemników. Dotychczas taką pilotażową zbiórką objęci byli tylko mieszkańcy osiedla Malinka. Teraz ma się to zmienić.

- Obowiązkową zbiórką bioodpadów od początku nowego roku mają zostać objęci wszyscy właściciele nieruchomości, którzy wytwarzają odpady kuchenne ulegające biodegradacji - tłumaczy Stanisław Głębocki, naczelnik wydziału inżynierii miejskiej opolskiego ratusza. - Mieszkańcy domów jednorodzinnych takie odpady będą gromadzić w przydomowych kompostownikach lub w specjalnych brązowych pojemnikach, w których następuje pierwszy etap kompostowania - dodaje.

Problem w tym, że taki przydomowy kompostownik trzeba sobie samemu kupić. To może kosztować od kilkudziesięciu do nawet 400 zł. W listopadzie "Gazeta" informowała opolan, że po zakupie ogrodowego kompostownika miasto odda im nawet 200 zł - pod warunkiem że się o te pieniądze upomną.

Teraz jest już za późno. Zakup kompostowników refundowano z pieniędzy gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jednak te zostaną zlikwidowane.

- W związku z tym przyznawanie dotacji musi zostać wstrzymane - mówi Magdalena Buksa-Mendel z opolskiego wydziału ochrony środowiska.

Do tej pory zalegające na podwórku liście czy skoszoną trawę (jeśli nie była kompostowana) należało na własny koszt zawieźć na miejską kompostownię. Od początku nowego roku m.in. właściciele domków jednorodzinnych oraz lokali gastronomicznych produkujących odpady kuchenne będą musieli je kompostować w specjalnych pojemnikach. A te będą opróżniane przez zewnętrzne firmy raz w tygodniu.

źródło: Gazeta Wyborcza