reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przetwórnia odpadów w centrum Radomska


04 stycznia 2010

Mieszkańcy Radomska nie wierzą, że firma Eko-Radomsko dostała pozwolenie na unieszkodliwianie niebezpiecznych odpadów w ścisłym centrum miasta, przy ul. Narutowicza.

- To skandal. Dopóki oczyszczalnia służyła Metalurgii, czyli zakładowi zatrudniającemu kilkuset mieszkańców, nikt nie miał nic przeciwko. Coś trzeba było zrobić ze ściekami z tej fabryki. Ale teraz, gdy słyszymy, że do Radomska sprowadzane są odpady niebezpieczne z całego kraju, a może i Europy, to różnica jest zasadnicza. Ktoś powinien temu zapobiec - oburzają się radomszczanie.

- Kto w ogóle na to pozwolił, aby pod naszymi oknami działała taka bomba z opóźnionym zapłonem. Gdy dojdzie do jakiejś awarii, to katastrofę ekologiczną mamy jak w banku - denerwują się ludzie.

Tymczasem podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, zwołanej właśnie w związku z oczyszczalnią, okazało się, że przedstawiciele urzędu miasta nie mieli w tej sprawie nic do powiedzenia. - Pozwolenia wydawał wojewoda i marszałek. Z dokumentów wynika, że taką samą działalność prowadziła wcześniej Metalurgia. Zakład ten od 2004 roku miał także pozwolenie na utylizowanie odpadów niebezpiecznych. Nic więc nie zmieniło się na gorsze. A potwierdzają to regularne badania Radomki, które nie wykryły w rzece niepokojących zanieczyszczeń - wyjaśniał Marek Załóg, naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Radomska.

Jak ustaliliśmy, Eko-Radomsko dostało z Urzędu Marszałkowskiego pozwolenie na wprowadzanie 4 tys. ton rocznie oczyszczonych ścieków przemysłowych do Radomki.

Przedstawiciele firmy Eko-Radomsko zapewniali podczas sesji, że radomszczanie nie mają powodów do obaw. - Skupiamy się na oczyszczaniu ścieków z Metalurgii. Przejęliśmy też od tego zakładu długoterminowe umowy na utylizację odpadów z zewnątrz. Ich ilości są nadal takie same. Zapewniam, że nie trafiają one z zagranicy, bo przepisy dotyczące przewożenia odpadów na długich dystansach są zaostrzone. Po co przywozić je do Radomska, skoro np. bliżej granicy polsko-niemieckiej też działają takie oczyszczalnie - mówił Paweł Szewczyk z zarządu Eko-Radomska.

Mimo tych zapewnień, radni złożyli wniosek na ręce pani prezydent, aby ta nie pozwoliła, by Radomsko stało się "wysypiskiem dla kraju i Europy". Poprosili także o ponowne skontrolowanie stanu Radomki i aby wystąpić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o sprawdzenie działalności firmy Eko-Radomsko.
 
źródło: Polska Dziennik Łódzki