reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Rejowcu Fabrycznym trwa awantura wokół magazynowania odpadów


21 grudnia 2009

Spór wokół działalności firmy Eko Harpoon Technologie Ekologiczne trwa w Rejowcu Fabrycznym od kilku lat. Władze miasta twierdzą, że przedsiębiorstwo działa bez zezwoleń i może szkodzić środowisku i mieszkańcom. Eko Harpoon odrzuca jednak zarzuty, konsekwentnie odwołuje się od wszelkich decyzji w swojej sprawie i... funkcjonuje dalej.

W 2006 roku współpracujące spółki Eko Harpoon i Bio Ester kupiły teren od cementowni w Rejowcu oraz przylegającą działkę - razem kilkanaście hektarów. Firma gromadziła na swoim terenie m.in. eternit. Działalnością zainteresowała się m.in. chełmska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Wystąpiliśmy z wnioskiem do burmistrza Rejowca o nakazanie usunięcia składowanych materiałów - mówi Elżbieta Piebiak, kierownik chełmskiej WIOŚ.

Burmistrz wydał odpowiednią decyzję i azbest zniknął. - Jednak potem na tym terenie pojawił się m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszystko bez wymaganych pozwoleń - tłumaczy Wiesław Konopka z Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Rejowcu Fabrycznym. - Wydaliśmy decyzję o usunięciu sprzętu, ale firma nie zareagowała. Została nałożona grzywna. Obecnie gromadzone są tam też szlamy z jednej z zakładowych oczyszczalni ścieków. Są to substancje zawierające m.in. metale ciężkie. Określiliśmy je jako odpady niebezpieczne i nakazaliśmy ich usunięcie - mówi Konopka.

Robert Szwed, przewodniczący Rady Miasta Rejowca, podkreśla, że składowisko może być niebezpieczne - nie tylko dla środowiska. - Na tej samej ulicy są inne firmy, niedaleko jest osiedle. Mieszkańców bardzo niepokoi ta sytuacja - zaznacza Szwed.

Eko Harpoon się broni. - Na tym terenie tylko magazynujemy różne materiały, żeby je potem przetransportować do firm zajmujących się recyklingiem. Na działalność mamy pozwolenie wojewody mazowieckiego, które jest wszędzie respektowane - tylko nie na Lubelszczyźnie - tłumaczy Grzegorz Kudzin z Eko Harpoon. - Nie rozumiem, dlaczego burmistrz Rejowca rzuca nam kłody pod nogi. Zatrudniamy ok. 30 osób, w perspektywie może ich być jeszcze więcej - podkreśla.

Sprawa, którą bada prokuratura w Krasnymstawie, trafiła też do Urzędu Marszałkowskiego. Włodarz regionu nałożył na przedsiębiorstwo 1,5 mln zł kary. Eko Harpoon odwołał się do ministra środowiska.

źródło: Polska Kurier Lubelski