reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekologiczne Święta – jak wybrać Torbę na zakupy


18 grudnia 2009

Przeciętna europejska rodzina, składająca się z 4 osób, w trakcie codziennych zakupów zużywa rocznie ok. 1,5 tysiąca toreb jednorazowych.  W okresie przedświątecznym ilość zużywanych toreb foliowych zdecydowanie wzrasta. Kupujemy prezenty dla najbliższych oraz produkty potrzebne do przyrządzenia wigilijnych przysmaków. Po wszystkim tony niepotrzebnych plastikowych opakowań zaśmiecają środowisko. Warto zatem, wybierając się na świąteczne zakupy, pamiętać o ekologii i przyjrzeć alternatywom dla popularnych „foliówek”.

Gorączka zakupów sięga apogeum w okresie przedświątecznym. Badania CBOS pokazują jak bardzo, na przestrzeni lat, wzrasta tendencja do robienia zakupów w supermarketach. Jeszcze jedenaście lat temu osób odwiedzających supermarkety było 5 razy mniej niż w 2008.  Do niedawna torby jednorazowe z folii polietylenowych tzn. „foliówki” były powszechnym sposobem pakowania zakupionych w sklepie towarów. Często ze względu na swoją niską trwałość używane bywają jednorazowo, co w momencie ich wyrzucenia, ma dramatyczne konsekwencje dla środowiska. Przeciętnie „foliówkę” używamy przez 12 minut, a na śmietniku spędza ona od około 100 do 500 lat, bo tyle zajmuje proces jej rozkładu.

W jaki sposób wybrać torbę, którą śmiało można nazwać najbardziej przyjazną środowisku? Przyjrzyjmy się z czego możemy wybierać w polskich sklepach:

Torby papierowe
Użytkowanie papierowych toreb jest lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z „foliówek”, niestety mało kto bierze pod uwagę fakt, że proces produkcji celulozy wymaga olbrzymich ilości wody oraz energii. Pamiętać również należy o tym, że wytworzenie toreb papierowych wymaga karczowania drzew, będących „płucami ziemi”. Co więcej zdarza się także, że torba ma nadruki zawierające związki metali ciężkich, które w momencie rozpadu przedostania się do środowiska.
Torby „degradowane”
Zawierają dodatki przyspieszające proces rozpadu polimeru. W celach handlowych torby
te są często niewłaściwie reklamowane jako wyroby biodegradowalne (polietylen nie ulega biodegradacji). Można powiedzieć, że nadruki na torbach świadomie lub nieświadomie wprowadzają konsumentów w błąd. Torba taka rozpada się na mniejsze części, które nadal zalegają w naszym środowisku. Dodatki chemiczne, tzw. degradanty, użyte w tego typu produktach nie są wcale ekologiczne. Mogą powodować bariery w recyklingu i negatywnie wpływać na jakość uzyskanego surowca wtórnego.
Torby „kompostowalne”
Jest to zupełnie nowa generacja opakowań. Są one produkowane na bazie surowców biologicznych, np. skrobi, która rozkłada się na kompost, chociaż nie bez pomocy odpowiednich technologii. Takie biodegradowalne, a właściwie kompostowalne torby wymagają również świadomego sortowania, wydzielenia ich jako produktów przeznaczonych do wyspecjalizowanej kompostowni. Niestety w chwili obecnej większość tego typu toreb nie ma szans trafić na kompost i nie mają one żadnego praktycznego uzasadnienia.
Torby wielokrotnego użycia z tworzyw sztucznych
Alternatywą dla wszystkich wspomnianych powyżej opakowań, są torby wielokrotnego użytkowania. Torby Greenbag można używać wielokrotnie, jedną przez wiele lat, a zużyte można poddać recyclingowi. Są bardzo wytrzymałe, pakowne i tanie. Można z powodzeniem przenosić w nich produkty ważące do 7 kg.
 
„Przed Świętami Bożego Narodzenia notujemy zdecydowany wzrost zapotrzebowania na wielorazowe torby. Ma to związek z przedświąteczną gorączką zakupową, ale także dbałością konsumentów o rozwiązania przyjazne dla naszej planety ” – mówi Dariusz Żółtowski, dyrektor zarządzający firmy Gam, produkującej torby Greenbag i Green Tommy. Pamiętając o tym wszystkim, z troski o nasze środowisko naturalne, zabierzmy Greenbaga na tegoroczne świąteczne zakupy.
 
źródło: Gam Sp. z o.o.