reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jest kryzys więc nie będzie segregacji śmieci


16 grudnia 2009

Sprzed bloków na Kapuściskach zniknęły pojemniki na surowce wtórne. Miasto wycofało się z segregacji z powodu kryzysu. Własne kontenery miały postawić firmy śmieciowe, ale tego nie zrobiły.

Kilka butelek po wodzie mineralnej, dwa pudełeczka od jogurtów i zużyte foliowe reklamówki. Z workiem takich plastikowych śmieci wyszła wczoraj przed swój blok Teresa Szarek. - Chcę wyrzucić zawartość do pojemnika na plastiki, ale nigdzie go nie widzę, choć przecież jeszcze niedawno tu stał - mówi kobieta rozglądając się wokoło. - Zabrali, tak jak te na papier, szkło. Ale dlaczego? Czy już nie mamy segregować w domu śmieci? - zastanawia się.

Pani Teresa mieszka w budynku przy ulicy Przodowników Pracy należących do Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Jedność" na Kapuściskach. W tej dzielnicy, jak i w innych rejonach miasta do niedawna stały pojemniki do segregacji śmieci należące do miasta. W Bydgoszczy było ich blisko 750. Oddzielne na papier, inne na szkło, a jeszcze inne na plastik. Miasto zlikwidowało pojemniki do selektywnej segregacji odpadów z oszczędności. - Mamy kryzys, obcinamy koszty, kontenery chcemy sprzedać - motywowali swoją decyzję urzędnicy.

Zbigniew Pałka, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy zapowiadał, że w miejsce miejskich kontenerów bardzo szybko staną nowe.

- Pojemniki ustawią firmy zajmujące się wywozem śmieci. To jest ich obowiązkiem. Firmy muszą umożliwiać mieszkańcom segregowanie odpadów - zapewniał dyrektor.

Na Kapuściskach tak się jednak nie stało. Dlaczego? Dyrektor Pałka nie wie.

- To dziwne - przyznaje dyrektor. - Byłem przekonany, że już stoją.

Segregacja śmieci to obowiązek firm oczyszczających miasto. Z osiedli Kapuściska i Wyżyny wywozi je firma Remondis. Dlaczego jeszcze nie postawiliście pojemników?

- Widocznie taka usługa nie została u nas zamówiona. My nie uchylamy się od obowiązków stawiania pojemników. Większość prezesów spółdzielni i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych już to zrobiła. Tam kontenery już są - mówi Bożena Pawlak, rzeczniczka firmy Remondis.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Jedność", do której należy część bloków na Kapuściskach, Marek Łodziński twierdzi, że niedawno taki wniosek do Remondis złożył. - Poprosiłem już firmę, która opróżnia nasze śmietniki, aby ustawiła nowe pojemniki na plastik czy szkło. Widocznie nie zdążyli jeszcze tej usługi zarejestrować. Powinni to zrobić w każdej chwili - mówi.

Część wspólnot mieszkaniowych na Kapuściskach jeszcze nie zamówiła pojemników. - Mieszkańcy powinni je złożyć u administratora - mówi Magdalena Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich.

- Może nie zrobili tego, bo nie zostali o tym powiadomieni wcześniej przez urzędników z ratusza? - zastanawia się Bożena Pawlak z Remondis.

Wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM obiecuje dopilnować, żeby kontenery stanęły przed blokami. - Jeżeli okaże się, że mimo spełnienia wszystkich formalności pojemniki nie pojawią się, to będziemy interweniowali. Kontenery muszą stanąć przed blokami i to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Ludzie sporo kupują i wyrzucają dużo opakowań - mówi Pałka.

źródło: Gazeta Wyborcza