reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czyje śmieci


15 grudnia 2009

Czy zostanie wprowadzona możliwość przejmowania przez gminy pełnej kontroli nad gospodarką odpadami komunalnymi? Na posiedzeniu Sejmowej Komisji odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który przewiduje takie rozwiązanie.

Równocześnie trwają też prace w rządzie nad zmianą tych przepisów. Nowe przepisy mają zastąpić lub zmienić ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zdaniem autorów poselskiego projektu nowej ustawy, obowiązujący system prawny uniemożliwia samorządom wykorzystanie środków na budowę infrastruktury gospodarki odpadami komunalnymi. Powodem jest fakt, iż strumień odpadów komunalnych przejęły firmy przewozowe. Odpady w większości wypadków trafiają na wysypiska, a firmy przewozowe nie zawsze dbają o to, by tę sytuację zmienić.

Obrazują to dane, z których wynika, że przez 11 lat (1996 – 2007) ilość odpadów ulegających biodegradacji zmniejszyła się jedynie o 2 proc. Nadal ponad 90 proc. odpadów trafia na składowiska, a Polsce grożą za to wysokie unijne kary. Nasz kraj ma bowiem obowiązek wprowadzić takie rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami, aby w 2010 r. składowanych było nie więcej niż 75 proc. komunalnych odpadów ulegających biodegradacji, w odniesieniu do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

Do 2013 roku ilość tego typu odpadów kierowanych na składowiska musi zostać zmniejszona do 50 proc., a do roku 2020 do 35 proc.

Poselski projekt ustawy przewiduje możliwość przejmowania przez gminy pełnej kontroli nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych, a od decyzji gmin zależeć będzie czy z tej możliwości skorzystają.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, też jest to możliwe, ale trudne do zrealizowania, ponieważ zanim zostanie podjęta decyzja w drodze uchwały rady gminy, wymagane jest przeprowadzenie referendum gminnego. Bardzo często frekwencja jest zbyt niska, chociaż większość mieszkańców opowiada się za takim rozwiązaniem. W przedłożonej poselskiej propozycji, wymagana byłaby tylko uchwała rady gminy.

Jednak rząd nie akceptował takich regulacji. Dlaczego? Jak wyjaśniono rok temu w stanowisku, poselski projekt ustawy znosi konieczność przeprowadzenia referendum i daje radzie gminy możliwość podjęcia uchwały o przejęciu wykonywania działania w zakresie odbierania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych w każdej chwili. Takie uregulowanie może doprowadzić do sytuacji braku stabilnych warunków funkcjonowania tej sfery usług publicznych - stwierdził rząd.

Równocześnie trwają prace rządowe nad zmianą systemu gospodarki odpadami. Zostały przygotowane założenia do projektu i przekazane do Komitetu Stałego Rady Ministrów, jednak prace nadal trwają. Jak zapewnił wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk, podczas czatu z czytelnikami Serwisu Samorządowego PAP ("Kosz paragrafów"), w opracowanym dokumencie założono przejęcie przez gminy praw właścicieli nieruchomości do dysponowania odpadami komunalnymi. Założenia zostaną upublicznione na początku nowego roku – dowiedzieliśmy się w resorcie środowiska.

źródło: Serwis Samorządowy PAP