Reklama:
Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.
spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew
Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
Aktualności
- Wkładajmy więcej energii w OZE
- Odpadowa konferencja - online!
- Teatr z odpadów
- Śmieci w lesie
- Odpady do spalarni
- Wraki po europejsku
- Forum "Dobre praktyki w gospodarce odpadami"
- Konferencja podsumowująca projekt "EKON-u"
- Rozstrzygnięcie konkursu edukacyjnego dla szkół!
- Polska w obliczu pozwów KE
- Za śmieci do więzienia?
- Apel ekoobywatela
Ankieta
Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?pozostałe ankiety
Czyje śmieci
Równocześnie trwają też prace w rządzie nad zmianą tych przepisów. Nowe przepisy mają zastąpić lub zmienić ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zdaniem autorów poselskiego projektu nowej ustawy, obowiązujący system prawny uniemożliwia samorządom wykorzystanie środków na budowę infrastruktury gospodarki odpadami komunalnymi. Powodem jest fakt, iż strumień odpadów komunalnych przejęły firmy przewozowe. Odpady w większości wypadków trafiają na wysypiska, a firmy przewozowe nie zawsze dbają o to, by tę sytuację zmienić.
Obrazują to dane, z których wynika, że przez 11 lat (1996 – 2007) ilość odpadów ulegających biodegradacji zmniejszyła się jedynie o 2 proc. Nadal ponad 90 proc. odpadów trafia na składowiska, a Polsce grożą za to wysokie unijne kary. Nasz kraj ma bowiem obowiązek wprowadzić takie rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami, aby w 2010 r. składowanych było nie więcej niż 75 proc. komunalnych odpadów ulegających biodegradacji, w odniesieniu do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.
Do 2013 roku ilość tego typu odpadów kierowanych na składowiska musi zostać zmniejszona do 50 proc., a do roku 2020 do 35 proc.
Poselski projekt ustawy przewiduje możliwość przejmowania przez gminy pełnej kontroli nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych, a od decyzji gmin zależeć będzie czy z tej możliwości skorzystają.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, też jest to możliwe, ale trudne do zrealizowania, ponieważ zanim zostanie podjęta decyzja w drodze uchwały rady gminy, wymagane jest przeprowadzenie referendum gminnego. Bardzo często frekwencja jest zbyt niska, chociaż większość mieszkańców opowiada się za takim rozwiązaniem. W przedłożonej poselskiej propozycji, wymagana byłaby tylko uchwała rady gminy.
Jednak rząd nie akceptował takich regulacji. Dlaczego? Jak wyjaśniono rok temu w stanowisku, poselski projekt ustawy znosi konieczność przeprowadzenia referendum i daje radzie gminy możliwość podjęcia uchwały o przejęciu wykonywania działania w zakresie odbierania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych w każdej chwili. Takie uregulowanie może doprowadzić do sytuacji braku stabilnych warunków funkcjonowania tej sfery usług publicznych - stwierdził rząd.
Równocześnie trwają prace rządowe nad zmianą systemu gospodarki odpadami. Zostały przygotowane założenia do projektu i przekazane do Komitetu Stałego Rady Ministrów, jednak prace nadal trwają. Jak zapewnił wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk, podczas czatu z czytelnikami Serwisu Samorządowego PAP ("Kosz paragrafów"), w opracowanym dokumencie założono przejęcie przez gminy praw właścicieli nieruchomości do dysponowania odpadami komunalnymi. Założenia zostaną upublicznione na początku nowego roku – dowiedzieliśmy się w resorcie środowiska.
źródło: Serwis Samorządowy PAP