reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wojewoda małopolski nie chce spalarni w Krakowie


14 grudnia 2009

Wojewoda Stanisław Kracik nie chce spalarni odpadów w Mogile - napisaliśmy w piątek. - Nie będę przeszkadzał w żadnych formalnościach administracyjnych - deklaruje jednak w rozmowie z Gazetą.

Bartosz Piłat: Przez gabinety związanych z urzędem wojewódzkim urzędników będą przechodziły dokumenty dotyczące spalarni odpadów. Będzie Pan wpływał na te procedury?

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski: Nie mam żadnych uprawnień, które pozwalałyby wpływać na decyzje środowiskowe. Na szczęście w zeszłym roku służba ochrony środowiska wyszła spod kurateli urzędu wojewódzkiego. Dlatego mogę się wypowiadać w sprawie spalarni. Gdyby ci urzędnicy podlegali wojewodzie, zapewniam, że nie pisnąłbym słowem.

Wojewódzki nadzór budowlany i wojewódzki konserwator również nie podlegają bezpośrednio. Jednak trzy lata temu byli pod presją urzędu wojewódzkiego.

- Wszystkie wymienione urzędy mają zagwarantowaną prawem suwerenność podejmowania decyzji. Choćby dlatego, że obaj urzędnicy mogą oceniać również działania wojewody. Zapewniam pana, że trzy lata temu były inne czasy. Miały nawet inny swój numer: IV. Nie chcę jednak oceniać działalności ówczesnych wojewodów. Żyjemy dziś w innej Polsce, więc ja, choć mam kilka pytań, które chciałbym zadać konserwatorowi wojewódzkiemu, ich nie zadam. Nie na tym stanowisku. Jeżeli do urzędu wojewódzkiego spłyną dokumenty dotyczące raportu dla spalarni, będę wszystko przekazywał dalej co najmniej w terminach przewidzianych prawem, jeśli nie szybciej.

Po co więc spotykał się Pan z dyrektorem małopolskich służb ochrony środowiska?

- Uznałem, że w tej sprawie nie mam już żadnych możliwości wpływu. Poza tym rozmowa na temat spalarni była pobocznym tematem naszego spotkania. Podstawowym były raporty dotyczące terenów popowodziowych. Dyrektor Jerzy Wertz nie ma żadnego obowiązku konsultować ze mną swoich postanowień. Zaręczam, że tylko moja ciekawość tematu doprowadziła do tej rozmowy.

A skąd ta ciekawość?

- Jeszcze jako burmistrz Niepołomic dostawałem listy od protestujących przeciw spalarni z prośbą o pomoc. Niepołomice będą sąsiadem tego zakładu. Więc moje stanowisko nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Przyszła też do mnie - już jako wojewody - delegacja ludzi z Zielonej Mogiły. Nikt nie może zabronić mi takich spotkań. A nie ukrywam, że jestem rad z tego, że ruszyły ponownie rozmowy o spalarni. Z mojego punktu widzenia to błędna inwestycja. Należy dyskutować o niej do samego końca, aż do podpisania umowy. Choćby dlatego, że oznacza ona wydatek gigantycznych pieniędzy. Należy też pamiętać, że to inwestycja na dziesiątki lat. Nie wiem, czy swój podpis pod takimi dokumentami powinno się składać w końcu kadencji.

źródło: Gazeta Wyborcza

var ra_dxx = 44425; var ra_artxx = 7357894; var ra_rating = 1; var ra_rating_half = 'true';