reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ślad środowiskowy tworzyw sztucznych


14 grudnia 2009

Przemysł tworzyw sztucznych przedstawił pierwsze wnioski badań na temat wpływu na środowisko tworzyw sztucznych w różnych zastosowaniach.
W badaniach, przeprowadzonych przez niezależną austriacką agencję badawczą Denkstadtt zajmującą się zrównoważonym rozwojem, zakwestionowanych zostało kilka powszechnie panujących przekonań związanych z obecnością i funkcjonowaniem tworzyw sztucznych w środowisku. Jednym z wniosków z badań jest fakt, że z tworzywami sztucznymi związane jest tylko 1,3% średniego europejskiego śladu węglowego (wobec 9% odpowiadających odzieży, 13% - żywności a 18% - rekreacji).

Ogólnie rzecz biorąc podczas fazy użytkowania i odzysku w cyklu życiowym wyrobów z tworzyw sztucznych oszczędność emisji CO2 jest od 5 do 9 razy większa niż ilość wyemitowanego CO2 podczas ich produkcji. Proporcje te zmienią się do 2020 na jeszcze bardziej korzystne – oszczędzać będziemy od 9 do 15 razy więcej CO2, dzięki unowocześnieniu produkcji i zwiększeniu efektywności wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wydanie pełnego raportu zapowiedziane zostało podczas Dnia Biznesu, będącego jednym z wydarzeń towarzyszących COP15, organizowanych w Kopenhadze.

Wilfred Haensel, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope komentuje: "Te badaniach wskazują wyraźnie: im więcej stosuje się tworzyw sztucznych, tym większe oszczędności można uzyskać  - choć z pozoru może się to wydać paradoksem. Ale zrównoważone zużycie ma zasadnicze znaczenie dla emisji  CO2. Winniśmy więc polegać na materiale, który m.in. pozwala na zaoszczędzenie znaczących ilości ropy naftowej w skali roku – odpowiadającej pojemności 194 supertankowców".


Podstawowe wnioski z raportu Denkstadtt

   1. Zastąpienie tworzyw sztucznych tam, gdzie jest to wykonalne z wykorzystaniem materiałów tradycyjnych to:

    * Masa wyrobów 3,7 raza większa ( niekorzystny wpływ na gospodarkę odpadami)
    * Emisję gazów cieplarnianych wyższa o 50% (120 mln t rocznie)
    * Wzrost zużycia energii o 46% (2300TJ, Tera = 1012)

   2. Mniejsza emisja gazów cieplarnianych wynikająca ze stosowania tworzyw sztucznych

    * Obecne osiągane oszczędności - to wartość odpowiadająca całkowitej emisji kraju takiego jak Belgia
    * Wartość powyższa to blisko 38% redukcji CO2 zadeklarowanych w protokole Kioto EU15 (a 15% w przeliczeniu na poziom redukcji w 2020 r. dla EU27 wynoszący 780 mln ton)
    * Bez wykorzystania tworzyw sztucznych cele redukcji emisji GHG z Kioto byłyby nieosiągalne

   3. Oszczędność energii dzięki tworzywom sztucznym

    * Mniejsze zużycie energii - o 2300 mln GJ w skali roku
    * Zaoszczędzona ropa naftowa - 50 mln ton ropy naftowej rocznie (pojemność 194 supertankowców)

   4. Podsumowanie – bieżące trendy do 2020

    * Tworzywa sztuczne reprezentują niewielką część średniego europejskiego śladu węglowego (1, 3%)
    * Bilans węglowy (proporcja obciążeń podczas produkcji wyrobów w odniesieniu do korzyści osiąganych w czasie ich cyklu życiowego podczas użytkowania i zagospodarowania odpadu) wynosi obecnie jak 1 do 5 - 9 a wg szacunków do 2020 zmieni się na korzyść i wyniesie jak 1 do 9 - 15
    * Tworzywa sztuczne odgrywają zasadniczą rolę przy wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych
    * Tworzywa sztuczne umożliwiają rozwój energooszczędnych technik, przy jednoczesnym coraz mniejszym zużyciu materiału w wyrobie
    * Tworzywa wykorzystywane do izolacji termicznej, do pakowania żywności czy do produkcji energii odnawialnej to tylko niektóre przykłady dodatkowych korzyści użytkowych.

źródło: Fundacja PlasticEurope Polska