reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Polacy lubią śmieci


08 grudnia 2009

Dbamy o nie, jak nikt w Europie. Nie chcemy ich oddawać do sortowni czy spalarni. Wolimy, by spoczywały w spokoju. Najlepiej na jakiejś cichej, leśnej polanie. Raport: Co robimy z odpadami, cz. 1

Są wszędzie, i to widać. Zwłaszcza gdy się niedawno wróciło z zagranicy. Jak pan Piotr, mieszkaniec podwarszawskich Kątów. Powoli się przyzwyczaja, ale ilekroć ma gościć znajomych z Austrii i Szwajcarii, przegląda okoliczne ścieżki. Bo goście lubią biegać, a on nie chce, by jak ostatnio, odkryli hałdę śmieci pośrodku lasu.

O tym, że może być dużo gorzej, przekonał się pan Jan, który w Babicach kupił okazyjnie tanio popegeerowski majątek. Wiercąc studnię, odkrył, że owa posiadłość jest w istocie dzikim wysypiskiem śmieci sięgającym 2,5 metra w głąb. Koszt oczyszczenia i rekultywacji terenu uczynił owo "okazyjnie tanio" nieaktualnym.

Od kiedy wzrosły ceny za wywóz śmieci, jest ich więcej w lasach, przy drogach, a niebawem będzie i w powietrzu, bo - jak to zimą - spora ich część wyląduje w domowych piecach i kominkach. Śmieci nas osaczają, demaskują i poniekąd definiują.

- Będziesz o nich pisał? Powodzenia - ostrzegła koleżanka po fachu. - W tej branży wszyscy kłamią. Zobaczysz.

I faktycznie. Proste pytania - pokrętne odpowiedzi. Uniki, przemilczenia i półprawdy. Po miesiącu już wiedziałem, że worki ze śmieciami kryją wszystkie polskie paranoje. Kiszą się w nich fobie, układy i układziki. Niestałość przepisów, konflikty interesów i rozgrywki polityków. Chcesz ocenić, jak społeczeństwo jest zorganizowane i wyedukowane? Sprawdzić, co robi ze śmieciami. Wystarczy porównać, jak się je traktuje w Skandynawii, w Chinach czy nawet na północy i południu Włoch, by dostrzec, jak czuły jest śmieciowy papierek lakmusowy i jak trafne są jego wskazania.

A gdzie kończą nasze śmieci? Są trzy możliwości: sortownia, spalarnia i wysypisko. Postanowiłem prześledzić, jaki los spotkał moje pieczołowicie posortowane śmieci.

O wynikach dziennikarskich dociekań przeczytać można tutaj.

źródło: wyborcza.biz