reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zagospodarowanie bioodpadów w gminie


04 grudnia 2009

9 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbędzie się konferencja pn. „ Zagospodarowanie bioodpadów w gminie – wyzwania i kierunki rozwiązań” organizowana przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja” w partnerstwie z Departamentem Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu pn. „Rady na bioodpady – kampania informacyjno – edukacyjna w zakresie zagospodarowania bioodpadów” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego gminnych i powiatowych, przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i firm działających w branży zagospodarowania odpadów, organizacji recyklerskich, organizacji pozarządowych i instytucji z  aktualne zagadnienia dotyczące prowadzenia gospodarki odpadami w gminach.

Program konferencji:
• Otwarcie konferencji
• Uwarunkowania prawne gospodarowania odpadami biodegradowalnymi –
dr Sławomir Chybiński - proGEO
• Regionalne rozwiązania gospodarki odpadami w tym biodegradowalnymi na przykładzie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla woj. opolskiego– dr Paweł Szyszkowski- Uniwersytet Przyrodniczy
• Technologie zagospodarowania odpadów biodegradowalnych – mgr Andrzej Krzyśków - proGEO
• Przerwa
• Rozwój Regionalnego Systemu Zagospodarowania Odpadów w Związku EKOGOK – Mirosław Kielecki Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi EKOGOK
• Udział społeczny w systemach selektywnej zbiórki odpadów – mgr inż. Irena Krukowska – Szopa - Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”
• Dyskusja

Podczas konferencji zaplanowano również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawsze gminne strony internetowe poświęcone odpadom” wraz z wręczeniem dyplomów i nagród.

Zbieranie, przetwarzanie i zagospodarowanie bioodpadów staje się  najważniejszym problemem do rozwiązania w gospodarce odpadami. Obowiązujące przepisy obligują gminy do zapewnienia warunków ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Specjaliści szacują, że Polsce mogą zostać naliczone kary w wysokości nawet do kilkuset tysięcy euro na dobę.

W ostatnim czasie ukazało się szereg istotnych wytycznych i dokumentów dotyczących problematyki bioodpadów, z których należy wymienić:

• wytyczne Ministerstwa Środowiska dotyczące wymagań dla procesów kompostowania, fermentacji i mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów,
• wytyczne Ministerstwa Środowiska dotyczące rozliczania obowiązku w zakresie ograniczenia ilości składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji - Zielona Księga w sprawie gospodarowania bioodpadami.

Podczas konferencji zostaną omówione uwarunkowania prawne gospodarowania odpadami biodegradowalnymi.

Obecnie  nastąpił w Polsce gwałtowny rozwój zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, które zostały zarekomendowane w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami jako obligatoryjny element zakładów zagospodarowania odpadów dla regionów do 300 tys. mieszkańców. W części biologicznej zagospodarowane mogą być odpady z selektywnej zbiórki w celu wytworzenia kompostu i nawozów płynnych o wartości handlowej lub odpady zmieszane, z których wytworzony zostanie stabilizat. Możliwe jest również wykorzystanie biogazu zawartego w bioodpadach do produkcji prądu i ciepła. W referatach zaprezentowane zostaną przykładowe technologie stosowane w Polsce i nowoczesne rozwiązania z terenu Unii Europejskiej.

Prosimy o zgłaszanie uczestników do dnia 07.12.2009r. do Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” fax: 076–721-24-96, tel. 076 723 81 01 wew.24, e-mail: s.szatan@zielonaakcja.pl.