reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Bielsku śmieci będą odzyskiwane, a nie składowane


03 grudnia 2009

W piątek zostanie oddany do użytku nowoczesny sektor nowego składowiska śmieci w Bielsku-Białej.

Miasto będzie jedną z pierwszych polskich gmin, które mają szansę podołać unijnym normom nakazującym odzyskiwanie, a nie składowanie przynajmniej połowy śmieci. Stanie się to wprawdzie nie w przyszłym, a w połowie 2012 roku, ale i tak będzie rekordowym wynikiem.

Miasto zdobyło pieniądze i realizuje unijny projekt "Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielska-Białej i gmin powiatu bielskiego" wart blisko 90 milionów złotych. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 57 milionów złotych.

Nowe składowisko będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Skończą się problemy z nieszczelnymi sektorami, smrodem, fruwającymi w powietrzu śmieciami.
Sektor o powierzchni ponad 2 ha na dnie i 5,5 ha na wysokości korony kosztował ok. 10 mln zł. Zmieści się w nim 40 mln 120-litrowych pojemników odpadów.

Projekt obejmuje też rekultywację najstarszego, nieczynnego od kilku lat, 11-hektarowego sektora. Przetarg wygrała firma Skanska, z którą dziś zostanie podpisana umowa. Prace rozpoczną się na początku roku.

Najważniejszymi elementami bielskiego projektu są jednak sortownia i kompostownia.
W sortowni wydzielane będą wszystkie surowce wtórne. Papier, plastiki, pety, metal, kartony, odpady organiczne. W sektorach składowana będzie reszta. Najpierw najwyżej połowa tego, co trafia na składowisko, potem jedynie 25 procent. Zgodnie z unijnymi normami i terminami. Po raz pierwszy w Polsce w bielskiej sortowni zastosowana będzie tak wysoka automatyzacja. Duża ilość czytników optycznych, które zastąpią ludzi, pozwoli na szybsze niż tradycyjne i skuteczniejsze sortowanie.

- Czujniki mogą wychwycić i wyizolować do 90 procent surowców nadających się do odzyskania - zapewnia prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Wiesław Pasierbek.

Nowoczesne rozwiązania zastosowane zostaną także w kompostowni. Komory będą szczelne, bo betonowe, powietrze wychodziło będzie na zewnątrz dopiero po dokładnym przefiltrowaniu. Przez kilka lat kompost wykorzystywany będzie do rekultywacji starych sektorów składowiska.

Rocznie na bielskie składowisko trafia 70-80 ton odpadów. W nowym kształcie i z nowymi możliwościami nie będzie już ono tak uciążliwe dla okolicznych mieszkańców jak obecnie. Skończą się skargi i protesty.

źródło: Gazeta Wyborcza