reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Polskie firmy importują przetworzone śmieci


03 grudnia 2009

Huty w Polsce mogłyby wykorzystać nawet dwa razy więcej stłuczki szklanej, niż kupują obecnie. Towaru tego brakuje jednak w kraju, dlatego część firm sprowadza go z zagranicy.

Część polskich firm uszlachetniających stłuczkę oraz hut szkła importuje odpady szklane z Czech, Niemiec czy nawet Wielkiej Brytanii. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w zeszłym roku przedsiębiorstwa kilkakrotnie zgłaszały import stłuczki szklanej. Łącznie przywieziono z zagranicy 80 tysięcy ton.

Korzyści dla hut

Ostatnio do grona importerów dołączyła huta w Wyszkowie, która odbiera stłuczkę bezpośrednio od Lithuanian Glass Recykling, firmy zależnej od polskiej firmy uszlachetniającej stłuczkę Krynicki Recykling – informuje DGP, prezes jej zarządu Adam Krynicki.

Na pierwszy rzut oka wygląda to po prostu na importowanie odpadów. Problem jest jednak głębszy. Zakup stłuczki szklanej czy to w Polsce, czy za granicą przynosi korzyści hutom.

– Przetopienie 1 tony stłuczki powoduje, że emisja CO2 w trakcie takiego procesu jest do 20 proc. mniejsza, niż w przypadku wyprodukowania 1 tony szkła z surowców pierwotnych, takich jak piasek czy soda. O 2 do 3 proc. mniejsze jest również zużycie gazu do opalania pieców – tłumaczy Mirosław Wiciak, prezes Forum Opakowań Szklanych.

Adam Krynicki dodaje, że wykorzystując stłuczkę, huty znacznie redukują koszty.

– Ocenia się, że jedna tona stłuczki pozwala zaoszczędzić około 250 kg sody oraz 800 kg piasku. Wykorzystanie stłuczki w 50 proc. procesu produkcyjnego przedłuża również czas użytkowania pieca hutniczego nawet dwukrotnie – tłumaczy prezes Krynicki Recykling.

Słaby odzysk w Polsce

Dlatego też huty intensywnie szukają dostawców.

– Na polskim rynku brakuje stłuczki. W hutach jest przetwarzane około 250 tys. ton rocznie, a można by zużycie zwiększyć ponad dwukrotnie. Huty są gotowe technologicznie do przetworzenia 0,5 mln ton – mówi Bogdan Korczewski, dyrektor z Recykling Centrum, firmy uszlachetniającej stłuczkę.

Potwierdza to Adam Krynicki.

– Huta w Wyszkowie jest w stanie przyjąć nawet trzykrotność obecnych dostaw. Dziś stłuczka stanowi 23 proc. materiału do produkcji szkła, a może to być nawet 90 proc. – mówi.

Niewykorzystane możliwości polskich hut i coraz częściej pojawiający się import odpadów szklanych nie oznacza jednak, że w Polsce zużywamy na mało opakowań szklanych. Wręcz odwrotnie – na rynek wprowadza się ponad 1 mln ton rocznie. Problemem jest jednak system zbiórki. Segreguje się za mało odpadów, co powoduje, że szkło zamiast do hut – trafia na wysypiska, a huty muszą sprowadzać stłuczkę z zagranicy.

źródło: Gazeta Prawna