reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Usuwamy azbest! - ogólnopolski konkurs dla szkół


24 listopada 2009

Już ponad 200 szkół z całej Polski zarejestrowało się w ogólnopolskim konkursie dla uczniów i nauczycieli "Usuwamy azbest!". Projekt, który wystartował zaledwie miesiąc temu jest elementem Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, koordynowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Patronat nad nim objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem konkursu jest przekazanie wiedzy na temat azbestu i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten minerał, w formie atrakcyjnej i przystępnej dla dzieci i młodzieży. Udział w inicjatywie ma ich także zachęcić do nagłośnienia tematyki szkodliwości azbestu w lokalnych społecznościach. Zgodnie z prawem, wszystkie wyroby zawierające azbest należy usunąć do końca 2032 roku.

"Poprzez działania podejmowane przez uczniów uczestniczących w konkursie, chcemy zmotywować dorosłych mieszkańców Polski do bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest" - wyjaśnia Tomasz Bryzek z Ministerstwa Gospodarki, Główny Koordynator Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu.

W rywalizacji mogą wziąć udział wszyscy aktywni i kreatywni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Ich zadanie polega na opracowaniu i przeprowadzeniu działań popularyzujących problematykę azbestową w lokalnej społeczności. Koordynatorami tych działań powinni być szkolni nauczyciele.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach: wojewódzkim i ogólnopolskim. W pierwszym z nich wezmą udział wszystkie poprawne, formalnie zgłoszone prace konkursowe. Do etapu drugiego zakwalifikują się propozycje, które w etapie wojewódzkim zajęły pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich). Łączna kwota nagród finansowych przeznaczonych przez Ministra Gospodarki dla laureatów wynosi ok. 450 tys. zł. W ramach konkursu uruchomiono także specjalny portal internetowy: www.usuwamyazbest.pl, który w ciągu pierwszego miesiąca działania odnotował ponad 32 tys. odsłon. "Na portalu zamieszczone zostały szczegółowe informacje o konkursie, zagrożeniach związanych z azbestem, sposobach zapobiegania im oraz wiele ciekawostek i elektronicznych atrakcji przygotowanych specjalnie dla młodych odbiorców" - informuje Tomasz Bryzek.

Zgłoszenia danej szkoły do udziału w konkursie może dokonać nauczyciel lub dyrektor placówki, poprzez rejestrację na stronie internetowej www.usuwamyazbest.pl Dostępny tam kwestionariusz należy wypełnić, a następnie wraz z pracą konkursową przesłać na adres: Principle sp. z o.o., ul. Topiel 21/6A, 00-342 Warszawa.

Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest także pobranie przez nauczycieli materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzenie z ich wykorzystaniem lekcji na temat azbestu.

źródło: PAP - Nauka w Polsce