reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przełomowe odkrycie w sprawie plastiku


24 listopada 2009

Zespół naukowców z Korei Południowej wyprodukował nowe polimery wykorzystywane w produkcji plastiku. Tym razem wykorzystano jednak bioinżynierię, a nie substancje chemiczne oparte na paliwach kopalnianych. Specjaliści już przewidują, że ta technika pozwoli na produkcję plastiku bardziej przyjaznego dla środowiska naturalnego, który będzie ulegał procesowi biodegradacji oraz będzie mniej toksyczny.

Badanie skupia się na kwasie mlekowym (Polylactic Acid – PLA), biologicznym polimerze, który jest kluczem do produkcji plastiku z naturalnych i odnawialnych źródeł. Polimery to molekuły, które można znaleźć na co dzień pod postacią plastiku lub gumy.

- Poliestry i inne polimery, których używamy na co dzień, są przeważnie osiągane z paliw kopalnianych poprzez procesy chemiczne lub stosowane w rafineriach – mówi profesor Sang Yup Lee, który stał na czele naukowców prowadzących badania.

- Pomysł produkcji polimerów z odnawialnej biomasy przyciągnął większą uwagę ze względu na coraz większe obawy związane z ochroną środowiska, a także ograniczoną ilością źródeł paliw kopalnianych. PLA jest uznawany za dobrą alternatywę dla plastiku opartego na ropie naftowej, ponieważ jest on zarówno biodegradowalny, jak i ma niski poziom toksyczności dla ludzi – oświadczył profesor z Korei Południowej.

Aż do dziś kwas mlekowy produkowany był w dwustopniowym chemicznym procesie polimeryzacji, który jest zarówno kosztowny, jak i złożony. Zespół naukowców wykorzystał jednak inną metodę i opracował proces jednostopniowy.

- Tworząc strategię, która łączy inżynierię metaboliczną oraz inżynierię związaną z enzymami, opracowaliśmy skuteczny biologiczny jednostopniowy proces produkcji PLA oraz jego kopolimerów – wyjaśnił Lee. - Oznacza to, że teraz możliwa jest skuteczna produkcja nienaturalnych polimerów poprzez jednostopniowy proces fermentacji - dodaje.

- Globalne ocieplenie oraz inne problemy związane z ekologią sprawiają, że dążymy do rozwoju zrównoważonych procesów opierających się o źródła odnawialne – oświadczył południowokoreański naukowiec. - Ta nowa strategia powinna być powszechnie wykorzystywana do rozwoju innych inżynieryjnych organizmów będących w stanie produkować różne nienaturalne polimery poprzez bezpośrednią fermentację ze źródeł odnawialnych - dodał.

Zespół badawczy z Uniwersytetu KAIST w Seulu oraz koreański koncern chemiczny LG Chem opublikowali swoje wnioski w międzynarodowym dzienniku "Biotechnologia i Bioinżynieria" (z ang. "Biotechnology and Bioengineering").