reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nuklearny holownik do uprzątania kosmicznych śmieci


19 listopada 2009

Rosyjska korporacja rakietowo-techniczna Energia pracuje nad zbudowaniem statku z silnikiem o napędzie jądrowym do utylizacji kosmicznych śmieci - poinformował szef firmy Witalij Łopota.

"Opracowaliśmy wariant statku, przeznaczonego do utylizacji zużytych satelitów. Będzie to holownik z silnikiem o napędzie jądrowym, wyposażony w pojemny kontener i system utylizacji, który umożliwi spalanie śmieci, albo sprowadzanie ich na bezpieczne orbity" - powiedział Łopota na kosmodromie Bajkonur. Dodał jednak, że "realizacja tego projektu - to sprawa przyszłości".

Zdaniem szefa korporacji, statek taki powinien być bezzałogowy i funkcjonować automatycznie. "Nie ma sensu wystawianie na ryzyko ludzi. Jednak w sytuacjach, kiedy bez ludzi nie będzie można się obejść - głównym zadaniem dla nas będzie zapewnienie im bezpieczeństwa" - podkreślił Łopota.

Według niego, Rosja może liczyć na jedną czwartą międzynarodowego rynku usług w dziedzinie uprzątania śmieci na orbicie geostacjonarnej. "W kosmosie lata 1200 niefunkcjonujących obiektów" - poinformował Łopota. Ocenił, że na oczyszczeniu każdego punktu na orbicie można zarobić od 20 do 50 mln dolarów.

A na razie - zdaniem szefa centrum naukowo technicznego Energii, Igora Chamica - do oczyszczania okołoziemskiej orbity z kosmicznych śmieci można wykorzystać istniejące prototypy statku towarowego Progres.

Obecnie statki Progres są wykorzystywane do zaopatrywania orbitalnych stacji.

źródło: PAP - Nauka w Polsce