reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ceny śmieci w Opolu idą w górę


17 listopada 2009

Od przyszłego roku więcej zapłacimy za wywóz śmieci, nawet o kilkadziesiąt procent. Ratusz przedstawił właśnie propozycje nowych stawek.

Mają obowiązywać od stycznia. W niektórych przypadkach podwyżki sięgną ponad 30 proc. - To nasza propozycja. Jeszcze muszą ją zaakceptować radni. Być może będą mieli swoje propozycje - zastrzega Stanisław Głębocki, naczelnik wydziału inżynierii miejskiej.

Jego zdaniem podwyżki są jednak konieczne. - Z kilku powodów - podkreśla naczelnik. 

- Rosną koszty firm, które zajmują się wywózką odpadów, przede wszystkim dlatego, że rosną ceny paliw, a także pensje dla pracowników. Coraz wyższa jest też amortyzacja samochodów. To przecież pojazdy, które teraz kosztują setki tysięcy złotych - tłumaczy Głębocki.

Przed zaproponowaniem nowych stawek ratusz zwrócił się do kilku firm zajmujących się w Opolu wywożeniem śmieci, by te przedstawiły swoje kalkulacje finansowe. - I podwyżki proponowane przez te firmy były jeszcze większe niż nasze stawki - twierdzi naczelnik.

Zdecydowanie droższy będzie wywóz śmieci niesegregowanych. Ratusz nie ukrywa, że ma to doprowadzić do wprowadzenia przez zarządców i spółdzielnie segregacji śmieci. - Po pierwsze, ze względu na ekologię, po drugie, przecież w ciągu kilku lat musimy wypełnić normy narzucane prze Unię Europejską. Dotyczą one między innymi ilości odpadów biodegradowalnych - tłumaczy Głębocki.

Jego zdaniem proponowane przez ratusz stawki nie muszą wcale obowiązywać wszystkich mieszkańców Opola od nowego roku.

- My wskazujemy tylko maksymalne ceny, jakie mogą pobierać firmy, które zajmują się w naszym mieście wywożeniem odpadów - tłumaczy naczelnik. A na terenie Opola działa ich kilka. - Zarządcy czy spółdzielnie mogą więc z nimi negocjować i wybierać te firmy, które proponują najatrakcyjniejsze ceny - zaznacza.

Jego zdaniem ostateczny koszt wywozów śmieci może być niższy nawet o kilkanaście proc. niż proponowane przez urząd miasta stawki maksymalne.

źródło: Gazeta Wyborcza