reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przez opieszałość tracimy unijne pieniądze


12 listopada 2009

Po ponad roku bezskutecznego oczekiwania na rządowy projekt ustawy o czystości i porządku w gminach ruszyły ponownie prace nad przedłożeniem poselskim.

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu powołano podkomisję, która ma wypracować ostateczny kształt ustawy.

– To szansa, że wreszcie coś w tej sprawie ruszy z miejsca – mówi Mirosława Masłowska, posłanka PiS, wiceprzewodnicząca świeżo powstałej podkomisji. – Nie ustalono jednak jeszcze terminu, w którym ma się ona zebrać.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu odbyło się ponad rok temu. Wtedy prace zostały przerwane, bo lada moment miał być przyjęty rządowy projekt. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, prace w Ministerstwie Środowiska nad założeniami do projektu są na końcowym etapie. Ale założenia musi też przyjąć rząd, a potem trzeba je przetworzyć na projekt ustawy. To może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Tymczasem przepisy trzeba zmienić szybko, bo do końca 2010 r. Polska musi znacząco ograniczyć ilość trafiających na składowiska odpadów biodegradowalnych. Niezbędna jest więc budowa kompostowni. Inaczej możemy płacić bardzo wysokie kary.

Dzisiaj za zadania dotyczące czystości i porządku w gminach, a więc przede wszystkim za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odpowiada gmina, ale tylko teoretycznie. Śmieci od mieszkańców odbierają prywatne firmy i wywożą na wysypiska. Nawet obowiązkowa segregacja odpadów jest często fikcją. Brakuje sortowni, spalarni i kompostowni. A jeżeli już któryś z samorządów zainwestował w ekologiczny obiekt, to trafia do niego niewiele śmieci, bo dla prowadzących transport takich odpadów tańsza jest wywózka na wysypisko.

– Ponadto obowiązujące regulacje uniemożliwiają staranie się o unijne dotacje do instalacji unieszkodliwiających odpady – dodaje Mirosława Masłowska. – Mogą je bowiem dostać samorządy, a nie prywatni inwestorzy. Z takich pieniędzy zbudowano we Francji i w Niemczech wiele spalarni.

Dlatego m.in. posłowie zdecydowali się pracować nad ustawą, nie czekając na rządowy projekt. Chcą, żeby rzeczywiste decyzje o gospodarowaniu śmieciami podejmowała rada gminy. Gdyby uznała to za właściwe, mogłaby prowadzić gospodarkę śmieciami za pomocą własnego przedsiębiorstwa albo zlecić to, z uwzględnieniem przepisów o zamówieniach publicznych, firmom prywatnym. Taki kształt ustawy nie jest jednak przesądzony. Nie chcą go przede wszystkim najwięksi gracze na rynku odbierania odpadów komunalnych.

źródło: Rzeczpospolita