reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Są pieniądze na rozbrojenie azbestowej bomby


06 listopada 2009

3700 ton materiałów niebezpiecznych znajdujących się na terenie byłego Przedsiębiorstwa Materiałów Izolacji Budowlanej *Izolacja* w Ogrodzieńcu będzie zutylizowanych. To jedna z największych bomb ekologicznych w województwie śląskim. Przed tygodniem zarząd powiatu zawierciańskiego otrzymał decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowaniu w 80 proc. tego przedsięwzięcia. Resztę przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Chodzi w sumie o kilkadziesiąt milionów złotych.

- Nie ukrywamy, że jest to ogromny sukces, który udało się osiągnąć dzięki współpracy z Wojewódzkim i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi Jan Grela, członek zarządu powiatu.

Na 2 ha powierzchni zakładu stoją budynki, silosy i kominy. Powiat otrzymał też środki na likwidację 6-hektarowego, nielegalnego składowiska odpadów azbestowych. - Wszystko co znajduje się na tym terenie zostanie rozebrane, zutylizowane i wywiezione na składowisko odpadów niebezpiecznych. Natomiast cały teren będzie zrekultywowany - wyjaśnia Jan Grela.

W grudniu zostanie ogłoszony przetarg. Wyłoniona w nim firma na likwidację azbestu ma czas do końca 2010 roku.

Odpady zostaną prawdopodobnie wywiezione poza teren powiatu. - Jeżeli natomiast chodzi o nielegalne wysypisko w kamieniołomie, to zostanie tam nawieziona ponad 2 metrowa warstwa ziemi i nastąpi wykluczenie terenu z planu zagospodarowania przestrzennego. Po zakończeniu prac pojawi się tam zieleń - dodaje.

W obawie o bezpieczeństwo mieszkańców nad starym zakładem pojawią się namioty foliowe, wewnątrz których trwać będą prace likwidacyjne. Piotr Biernat, rzecznik WFOŚiGW w Katowicach zapewnia, że azbest zniknie z Ogrodzieńca.

- Byłe Zakłady Izolacji w Ogrodzieńcu będą pierwszą usuniętą bombą ekologiczną w województwie śląskim. Liczymy, że w niedługim czasie tak się stanie z kolejnymi. Trzeba tylko szybkich działań i ogromnego zaangażowania samorządów - mówi Piotr Biernat. - Udzieliliśmy już powiatowi zawierciańskiemu promesy, która jest ważna do marca przyszłego roku - dodaje.
 
źródło: Polska Dziennik Zachodni