reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kto segreguje, ma prawo oszczędzać


05 listopada 2009

- Jeśli ktoś rzetelnie selekcjonuje śmieci, może zmniejszyć objętość pojemników na klasyczne odpady - zapewnia wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz i zapowiada rozmowy ze strażą miejską.

Wczoraj opisywaliśmy kłopoty rodziny Murów, która bierze udział w programie "Żółty worek" mającym przekonać mieszkańców Krakowa do wprowadzenia segregacji odpadów w swoim gospodarstwie.

Jedną z korzyści jest możliwość zaoszczędzenia na wywózce śmieci. Do żółtego pojemnika należy odkładać odpady nadające się do wtórnego przetworzenia. Raz na miesiąc za darmo zabiera je Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. W ten sposób do niebieskiego pojemnika (za jego odbiór trzeba płacić) trafia mniej odpadów niż wcześniej. W wielu przypadkach o tyle mniej, że można zamówić mniejszy pojemnik w MPO, którego wywóz mniej kosztuje.

Tak właśnie zrobił pan Mura - zrezygnował z jednego niebieskiego pojemnika. Strażnicy miejscy uznali jednak, że żółty worek nie zalicza się do pojemników na odpady komunalne, bo MPO nie podpisuje w sprawie jego odbioru żadnej umowy. Zażądali, by Mura powrócił do starej umowy na dwa kosze.

Wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz zapewnia, że za kilka dni zajmie się przypadkiem pana Mury. - Nie tyle tą konkretną sprawą, co ogólnie sprawdzeniem podejścia straży miejskiej do segregacji. Jeśli to prawda, jest to dla mnie sygnał, że należy przedyskutować sprawę - ocenia Starowicz i przyznaje, że strażnicy powinni byli kierować się zdrowym rozsądkiem w takim przypadku. - Z artykułu wynika, że nie mamy do czynienia z osobą, która wyrzuca śmieci pokątnie. Strażnicy powinni dokładniej czytać przepisy, które pozwalają na rozwiązanie zastosowane przez pana Murę. Kiedy uda się nam przekonać jeszcze większą grupę do systematycznej segregacji odpadów, będziemy wprowadzali umowy na żółte pojemniki. Na razie dodatkowe formalności mogłyby ludzi zniechęcić.

- Jeśli klient uznaje, że chce zmniejszyć liczbę pojemników, to wierzymy, że ma do tego powody - podkreśla Henryk Kultys, dyrektor MPO. - Naszym kłopotem jest jednak wciąż jakość segregacji. Niektórym wydaje się, że wtórnemu przetworzeniu podlega niemal wszystko.

Dyrektor Kultys przypomina też, że osoby biorące udział w programie "Żółty worek" mogą domagać się od pracowników MPO, by przekazywali im dwa nowe worki zamiast jednego. - Pewnie czasem robią to niechętnie, kiedy widzą, że ktoś nie potrafi segregować i pakuje do worka byle co. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych opakowań, powinien się o nie upominać - radzi Kultys. - W nowym roku chcemy ponowić akcję edukacyjną. Tym razem zamiast ulotek postaramy się wysłać ludzi, którzy cierpliwie wytłumaczą, jakie śmieci można odkładać do żółtego worka.

Wiceprezydent był wczoraj zdenerwowany opisywaną przez nas sytuacją: - Udało się nam przekonać niemal 30 proc. mieszkańców osiedli jednorodzinnych do "Żółtego worka". Kolejna spora grupa segreguje śmieci na podstawie umów z innymi firmami. Takie incydenty mogą popsuć całą tę robotę.

źródło: Gazeta Wyborcza