reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekolodzy piszą przewodnik po ekologicznym Wrocławiu


05 listopada 2009

- To będzie spacerownik promujący takie miejsca we Wrocławiu, które rzeczywiście są odpowiedzialne społecznie i ekologiczne - zapowiada Monika Onyszkiewicz z Fundacji Ekorozwoju. - Zależy nam zwłaszcza na pokazaniu małych, niszowych firm, których nie stać na reklamę, a robią naprawdę sensowne rzeczy.

Na liście są już sklepy oferujące nabiał, zioła i warzywa uprawiane bez pestycydów; kawiarnie, gdzie można napić się kawy czy herbaty od drobnych producentów z krajów Trzeciego Świata, galerie z produktami hand made z małych rodzinnych wytwórni, punkty sprzedające rzeczy z recyklingu oraz takie, w których możemy się wymieniać przedmiotami, których już nie potrzebujemy. Choćby zamek w Leśnicy ze swoją cykliczną wymianą ubrań, butów, torebek, biżuterii (w styczniu będzie tam poświąteczna giełda przedmiotów niechcianych) oraz Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka z samoobsługowym warsztatem rowerowym i "dziad giełdą", na której wrocławianie bezgotówkowo wymieniają się ciuchami, płytami czy sprzętem agd.

Przewodnik będzie promował także up-cykling, czyli tworzenie zupełnie nowych przedmiotów z tych już zużytych. - W Poznaniu w ubiegłym roku klimatolodzy dyskutowali o globalnych zmianach. Po zakończeniu konferencji wielki baner informujący o spotkaniu wiszący na dworcu ekolodzy przerobili na niepowtarzalne torby - damskie, biodrówki, na laptopy - i sprzedali przez internet. Rozeszły się momentalne, a dochód poszedł na wsparcie rolników z Ghany - opowiada Monika. - Teatr Współczesny z Wrocławia też up-cyklinguje swoje banery.

- Codziennie coś kupujemy, często w sposób nie do końca przemyślany i nie zastanawiając się, jak to wpłynie na środowisko naturalne. W przewodniku podpowiemy, jak robić to bardziej świadomie, tak aby oszczędzić energię, surowce i własne pieniądze oraz ograniczyć odpady, które nas zasypują - dodaje koordynatorka projektu.

Spacerownik będzie kolejnym w Polsce - po Krakowie i Warszawie. Tworzą go sami mieszkańcy, nadsyłając propozycje, które weryfikują ekolodzy.

Przewodnik ukaże się w listopadzie, na razie powstaje w internecie na www.ekonsument.pl/spacerownik

Kawiarnie, sklepy, galerie, firmy można zgłaszać telefonicznie 071 3430 843 lub mailowo: monika@eko.org.pl

źródło: Gazeta Wyborcza