reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Plastikowe śmieci zagrożeniem dla albatrosów


03 listopada 2009

Tysiące albatrosów rocznie ginie na skutek połykania plastikowych śmieci pływających w oceanach - piszą naukowcy na łamach "Public Library of Science ONE".

Albatrosy, żerując w poszukiwaniu ryb, często przez pomyłkę połykają plastikowe przedmioty pływające w wodzie.

Badania tego zjawiska prowadzili w pobliżu Hawajów naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Obserwowali oni dwie populacje albatrosów ciemnolicych, zamieszkujące na dwóch atolach - Kure i Oahu. Ptakom przyczepiono miniaturowe nadajniki, żeby śledzić miejsca żerowania. Następnie tym samym osobnikom przepłukiwano żołądki, wydobywając plastikowe przedmioty.

Okazało się, że ptaki z atolu Kure mają nawet dziesięciokrotnie więcej plastiku w żołądkach. Żerowały one w pobliżu rozległej plamy śmieci, która dryfowała tysiące kilometrów aż z Azji - wyjaśnia kierująca badaniami, dr Lindsay Young z Uniwersytetu Hawajów.

Analiza treści żołądków potwierdziła, że były to śmieci pochodzenia azjatyckiego. Mimo że badanie ptasich żołądków nie należało do przyjemności, miały ono też humorystyczny akcent. "Robiliśmy to zaraz po Bożym Narodzeniu. W żołądkach ptaków było mnóstwo małych zabawek i figurek związanych ze świętami. Żartowaliśmy, że moglibyśmy z nich zrobić szopkę noworoczną" - opisuje Young.

Dodaje, że najwięcej śmieci w żołądkach albatrosów to resztki sieci rybackich i inne przedmioty związane z rybołówstwem. Jest też bardzo dużo zapalniczek. Najdziwniejszym przedmiotem, jaki badaczka dotąd znalazła w żołądku albatrosa, było nietknięte pudełko z kremem do twarzy.

Young podkreśla, że plastik w żołądku albatrosa oznacza powolne umieranie ptaka. Blokowany jest przewód pokarmowy, zmniejszony pobór pożywienia, ptak nie może zaspokoić głodu. Do tego dochodzi zatrucie toksycznymi substancjami. Taki los dotyka tysięcy albatrosów. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce