reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Z oczyszczalni popłyną ścieki czystsze od rzeki


26 października 2009

Lewobrzeżna Oczyszczalnia Ścieków będzie wreszcie przyjazna dla mieszkańców i środowiska. A to oznacza koniec brzydkich zapachów i wypuszczania szkodliwych ścieków do Warty.

Modernizacja LOŚ zbliża się do końca. Na terenie oczyszczalni trwa właśnie rozruch mechaniczny i hydrauliczny. Sprawdzane są pompy i zasuwy.

Na razie ścieki z aglomeracji poznańskiej trafiają do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Ale już z końcem roku odnowiona oczyszczalnia ruszy pełną parą. - Dzięki nowej infrastrukturze ścieki będą oczyszczane nie tylko mechanicznie, ale i biologicznie. Do Warty będzie trafiał ściek o wiele czystszy niż sama rzeka - mówi Jacek Szymański, kierownik obiektu.

Modernizacja oczyszczalni oznacza również koniec przykrych zapachów, na które narzekali mieszkańcy okolicznych osiedli. W przeciwieństwie do COŚ w Koziegłowach, tutaj wszystkie zbiorniki są już hermetycznie zamknięte, a nieprzyjemne zapachy z osadów będą filtrowane i neutralizowane.

Po zakończeniu inwestycji wydajność oczyszczalni zwiększy się do 50 tys. m sześc. na dobę, co będzie odpowiadać ilości ścieków odbieranych od 350 tys. mieszkańców.

Na 7 ha powierzchni stanęły cztery bioreaktory (urządzenia odpowiedzialne za biologiczne oczyszczanie ścieków) oraz dwie srebrne kopuły (zamknięte komory, w których fermentują osady). Te pozornie bezużyteczne odpady zostaną wykorzystane do ogrzania oczyszczalni. W procesie fermentacji otrzymywany jest biogaz, z którego obok ciepła dla LOŚ otrzymuje się tzw. "zieloną energię". Ta sprzedawana będzie do sieci energetycznej.

Zmodernizowane zostaną oczyszczające ścieki piaskowniki, osadniki, hala krat - miejsce, w którym na sitach zatrzymują się większe zanieczyszczenia, a także kanał odpływowy z wylotem do Warty. Te wszystkie urządzenia pamiętają jeszcze początek ubiegłego stulecia!

Lewobrzeżna Oczyszczalnia Ścieków liczy sobie równe 100 lat. Obiekt powstawał w latach 1907-1909. Potem został częściowo zmodernizowany w latach 40. i 60. ub. wieku. Przestarzałe obiekty i technologia już dawno przestały spełniać obowiązujące normy krajowe i Dyrektywę Unijną. Ścieki oczyszczane były tylko mechanicznie. Do Warty trafiała ciecz zawierająca węgiel organiczny, fosfor i azot. Za wpuszczanie do rzeki podczyszczonych ścieków Aquanet musiał płacić rocznie 1 mln zł kary. Modernizacja LOŚ była więc konieczna.

Prace rozpoczęły się w lipcu 2006 r. Poznaniowi udało się uzyskać unijne dofinansowanie. Inwestycja kosztowała 60 mln euro, 22,5 mln euro pochodzi ze środków Funduszu Spójności. Modernizację wykonuje konsorcjum firm Hydrobudowa SA oraz PBG SA.

źródło: Gazeta Wyborcza