reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czy będzie mniej inwestycji chroniących środowisko


22 października 2009

Od 1 stycznia 2010 r. powiaty i gminy będą mogły wydać pieniądze z funduszy środowiskowych na dowolny cel. Wcale się jednak z tego nie cieszą.

Projekt nowelizacji prawa ochrony środowiska w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Likwiduje ona m.in. gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zadania i środki tych funduszy mają przejąć za kilka miesięcy starosta i gminy. Teraz zmianami zajmuje się Senat.

Jak jest teraz

Obecnie fundusze gminne i powiatowe nie posiadają osobowości prawnej i są faktycznie wyodrębnionymi rachunkami bankowymi jednostek samorządu terytorialnego.

Po zmianach zostaną one w pełni zintegrowanie z budżetem gmin i starostw. Jednocześnie utrzymany zostanie dotychczasowy udział tych jednostek w przychodach z opłat i kar za korzystanie ze środowiska. Wśród nich są takie jak, za: składowanie odpadów, nielegalne magazynowanie odpadów, za wycięcie drzew i krzewów.

Pieniądze z funduszy nie mogą być ponadto wydawane na dowolne cele, lecz jedynie na te związane z ochroną środowiska.

Co ciekawe, obecne uregulowania dużo bardziej podobają się samorządom od proponowanych. Słów krytyki nie szczędzili też nowelizacji parlamentarzyści. Ostatecznie jednak ją uchwalili.

– Likwidacja funduszy to bardzo złe rozwiązanie – twierdzi Andrzej Porawski z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Wspólny worek

Już w tej chwili przecież – wyjaśnia Andrzej Porawski – samorządy dysponują tymi środkami, ale dzięki temu, że znajdują się one na funduszach celowych, przeznaczają je na ściśle określone cele związane z ochroną środowiska.

Po wejściu w życie noweli wchłoną te pieniądze budżety gmin i powiatów. I nie ma co się czarować: wiele z nich zacznie wydawać je na cele niekoniecznie związane z ochroną środowiska, bo np. pilnie będą potrzebowały ich nowa szkoła, przedszkole czy też ośrodek zdrowia.

Pieniądze szybko będą się rozchodzić, a na ochronę środowiska już nie starczy albo zostaną śmiesznie niskie kwoty.

– Tymczasem na Polsce ciąży wiele zobowiązań unijnych, np. dotyczących gospodarki odpadami. Jeśli się z nich nie wywiążemy, to za kilka lat będziemy płacić horrendalnie wysokie kary – przypomina Porawski.

Inaczej zmiany ocenia Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. – Będzie większa swoboda w dysponowaniu środkami – chwali. Widzi jednak i niedostatki tej noweli.

Zabrakło przepisów przejściowych

Zdaniem wiceprezydenta Zabrza zabrakło dobrych przepisów przejściowych. W efekcie nowela pozbawia zarówno Zabrze, jak i wiele innych gmin możliwości kontynuowania w nowym roku programów związanych z ekologią. W tej chwili np. Zabrze prowadzi program wodno-kanalizacyjny, w ramach którego miasto dofinansuje właścicielom posesji przyłącza do kanalizacji, z kolei inny program pomaga wymienić piece węglowe na ekologiczne, a także wdrażać zasady selektywnej zbiórki odpadów.

Po 1 stycznia 2010 r. pieniądze z funduszy trafią do budżetu gminnego, a z gminnej kasy mogą być wykonywane tylko zadania własne. Wspomniane programy do nich niestety nie należą.

– Wystarczyłaby mała nowelizacja ustawy o samorządzie terytorianym, aby te zadania przypisać gminom – twierdzi Lewandowski.

Podczas debaty sejmowej Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, uspokajał. Według niego samorządy obecnie wydają zdecydowanie więcej na inwestycje w środowisko, bo przecież wykonują zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, odpadów, edukacji ekologicznej. Nie ma więc obaw, że pieniędzy na środowisko będzie mniej.

źródło: Rzeczpospolita