reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Żółty worek zdobywa popularność


21 października 2009

Tylko 40 proc. osób, które zadeklarowały udział w programie Żółty worek, sumiennie i poprawnie segreguje śmieci. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania akcję edukacyjną ograniczyło na razie do rozdania ulotek.

Program MPO polega na rozdawaniu krakowianom, którzy deklarują chęć segregacji odpadów, żółtych worków. Mają w nich lądować jedynie śmieci nadające się do powtórnego przetworzenia. Raz w miesiącu MPO odbiera je za darmo, a mieszkańcy dzięki segregacji mają szansę zmniejszyć ilość pozostałych odpadów. W ten sposób mogą liczyć na mniejsze koszty wywózki śmieci.

Program działa od początku tego roku. Z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Krakowską i MPO wynika, że z osób, które wzięły udział w programie, jedynie 40 proc. poprawnie segreguje swoje odpady.

Te same dane wskazują, że po uruchomieniu programu zmalała ilość śmieci gromadzonych w niebieskich pojemnikach (przeznaczonych na odpady niepodlegające recyklingowi). Udział wyselekcjonowanych odpadów wtórnych w ogólnej masie produkowanych przez krakowian śmieci wzrośnie z 4 proc. w 2008 roku do ok. 5,3 proc. w tym roku (do przetworzenia trafi ok. 15 tys. ton surowców wtórnych).

Większość tych surowców pochodzi jednak z dzwonów. W żółtych pojemnikach udało się na razie zgromadzić jedynie 418 ton śmieci. - Wszyscy deklarują chęć segregowania śmieci, ale rzeczywistość jak zwykle skrzeczy i w workach przeznaczonych na recykling pracownicy MPO znajdują rzeczy, które za żadne skarby nie powinny tam trafiać - komentuje dr Zbigniew Grabowski z PK.

Aż jedna czwarta śmieci w żółtych workach to zanieczyszczenia. Nadal można w nich znaleźć kawałki luster, styropian czy butelki z resztkami oleju. Nie dość, że nie nadają się do odzysku, to zanieczyszczają inne surowce. - Trudno. Wdrażanie systemu to proces na lata - ocenia Henryk Kultys, prezes MPO.

Doświadczenia firmy pokazują, że informacje umieszczone na stronie internetowej i akwizytorzy roznoszący ulotki nie zapobiegają nieprawidłowej selekcji odpadów. Mimo to MPO pozostaje przy edukacji za pomocą ulotek. Są na nich zalecenia co do rodzaju odpadów, które można traktować jako surowce wtórne. Wypisano również te, których wrzucać do żółtego worka nie wolno.

- Edukacja dotycząca recyklingu powinna trwać nieustająco. Tylko w ten sposób doprowadzimy do wzrostu świadomości mieszkańców. Pojedyncze akcje to za mało - przyznaje Grabowski.

Tych, którzy wrzucają do żółtych worków co popadnie, czeka ponowna segregacja. Pracownicy MPO nie zabierają ich śmieci. Worek zostaje na ulicy z naklejką o treści: śmieci źle posegregowane. - Takich przypadków jest na szczęście tylko jeden proc. - mówi prezes Kultys.

źródło: Gazeta Wyborcza