reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowe paliwo powstanie z przetworzonych odpadów rolnych


20 października 2009

Być może już niedługo będziemy chodzić w ubraniach zrobionych z kolb kukurydzy, a nasze samochody zasili paliwo z preriowej trawy. Tak przynajmniej twierdzi holenderski mikrobiolog Steen Riisgaard.

Na razie brzmi to dziwacznie, ale prowadzona przez Riisgaarda firma Novozymes to największy na świecie producent enzymów przemysłowych - roztworów, które zamieniają kukurydzę i trzcinę cukrową w najróżniejsze substancje, od biopaliw po dodatki do proszków do prania.

Branża biopaliwowa przeżywa obecnie spore trudności. Zdaniem licznych krytyków zbożem należy karmić głodujących, a nie napełniać baki samochodów. Poza tym przetwarzanie plonów w paliwo jest często znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska niż benzyna i olej napędowy. Co więcej, produkcja biopaliw powoduje wzrost cen żywności, co z kolei może prowadzić do niepokojów społecznych, jakie mogliśmy obserwować w ubiegłym roku w Meksyku.

Zdaniem Riisgaarda lekarstwem na te problemy są cukry otrzymywane z roślin, których dzisiejsza biochemia nie jest w stanie zamienić w cokolwiek użytecznego. - Przez ostatnie 10 lat pracowaliśmy nad wynalezieniem nowego paliwa, które będzie bardziej zrównoważone i odnawialne - mówi Riisgaard. - Cukier stanie się podstawą dla całego nowego przemysłu chemicznego - przekonuje naukowiec.

Tu wracamy do owej kolby. Dzisiejsze enzymy potrafią rozkładać jedynie niektóre rośliny, np. ziarna kukurydzy, cukinię czy trzcinę cukrową. Nie da się za ich pomocą przerobić włóknistych części takich jak łuski. Dlatego też większość roślin i ich fragmentów do niczego się nie nadaje. Miliardy ton surowca lądują na śmietniku.

Firma Novozymes opracowała mieszankę enzymów, która potrafi rozłożyć włókniste materiały na glukozę - cukier prosty, który może zostać przerobiony n
a paliwo, tkaninę, opakowania i inne produkty.

Proces ten niewiele się różni od rafinowania ropy naftowej w etylen - surowiec służący do produkcji olbrzymiej gamy wyrobów, od tworzyw sztucznych po nylonowe pończochy. Riisgaard nie ma wątpliwości, że nowe enzymy dadzą początek "gospodarce cukrowej", która zastąpi dzisiejszy model oparty na ropie naftowej.

Novozymes testuje swoje koktajle enzymowe w 30 pilotażowych zakładach w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Brazylii. Firma ma uruchomić produkcję na skalę przemysłową w przyszłym roku. Wtedy POET, największy amerykański producent biopaliw, otworzy pierwszą rafinerię przetwarzającą odpady rolnicze.
Do produkcji biopaliw drugiej generacji mogą także służyć wióry drewna czy rosnące na jałowej ziemi proso rózgowe.

Perspektywa utworzenia z góry odpadów rolniczych i chwastów zupełnie nowej branży o zasięgu globalnym wydaje się zbyt piękna, aby była możliwa. - Stary model działa od 150 lat, dlatego potrzeba czasu na zbudowanie nowego. Jednak nie mam wątpliwości, że to nastąpi - zapewnia holenderski naukowiec.

Tłum. G. Gutkowski 

źródło: polskatimes.pl