reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Cena własnych śmieci


14 października 2009

- Małe samorządy, z uwagi na trudną sytuację finansową nie powinny dysponować odpadami komunalnymi, ponieważ nie stać ich na to - uważa Teresa Radzięda, sekretarz gminy Łabiszyn. Jej zdaniem powinno się dążyć do tworzenia międzygminnych kompleksów unieszkodliwiania odpadów.

Według pani sekretarz, obecna sytuacja związana z usuwaniem i zagospodarowaniem odpadów wymaga udoskonalenia, ale nie zawsze zadania przypisane gminom, niewielkie samorządy, o skromnych budżetach mogą wykonać. Powodem, według pani sekretarz, są nie tylko względy prawno-organizacyjne, ale głównie finansowe. Jej zdaniem można by pozyskać fundusze z Unii Europejskiej, ale procedura jest tu bardzo skomplikowana.

Założenia wynikające z Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz z planów wojewódzkich są w opinii Teresy Radziędy raczej słuszne.

Sekretarz Łabiszyna nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zmiany prawa dotyczącego odpadów nie zostały wprowadzone w życie, mimo kilku prób. - To chyba pytanie nie do nas - mówi. Trudno jej także ustosunkować się do problemu lobbingu w tej sprawie, na terenie gminy nie spotkała się z tym.

- Na naszym terenie tworzy się międzygminne wysypisko odpadów komunalnych - mówi Teresa Radzięda. Dodaje, że prace postępują powoli, a gmina wiodąca ma pewne problemy. Wszyscy jednak niecierpliwie wyczekują powstania składowiska, ponieważ czas użytkowania wysypisk tymczasowych dobiega końca.

W gminie Łabiszyn najprawdopodobniej nie będzie referendum "śmieciowego", jak mówi pani sekretarz, nie ma takich głosów. - Problem z odpadami istnieje, jak w każdej gminie, bo to problem nie tylko lokalny, ale globalny, nie jest jednak u nas tak poważny, żeby przeprowadzać referendum - wyjaśnia pani sekretarz.

źródło: Serwis Samorządowy PAP