reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Benzynę można zastąpić biopaliwem ze śmieci


07 października 2009

Zastępując benzynę biopaliwem ze śmieci, można zredukować światowe emisje dwutlenku węgla od 29,2 do 86,1 proc. - wyliczyli naukowcy z Singapuru i Szwajcarii. Wyniki nowego badania opublikowano w piśmie "Global Change Biology Bioenergy".

Ich zdaniem, przemiana zanieczyszczeń w biopaliwo może być odpowiedzią zarówno na kryzys wzrostu zapotrzebowania na energię, jak i problem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kwestia produkcji biopaliw ze zbóż jest kontrowersyjna, ponieważ uprawa tych roślin także niekorzystnie oddziałuje na środowisko. Dlatego rozwiązaniem może być wytwarzanie biopaliw drugiej generacji - np. jak etanolu celulozowego, który jest efektem przetwarzania odpadków komunalnych.

"Nasze analizy sugerują, że paliwo z przetworzonej biomasy - takiej jak: papier i tektura - jest obiecującym źródłem energii " - powiedział profesor Hugh Tan z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze.

Współuczestniczący w badaniu dr Lian Pin Koh z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) w uważa, że dalsze prace nad rozwojem tej technologii "mogą w przyszłości uczynić z etanolu celulozowego ważny komponent energii odnawialnej".

Etanol celulozowy to biopaliwo wytwarzane z drewna, słomy oraz innych niejadalnych części roślin.

źródło: PAP - Nauka w Polsce