reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Papier zużyty przyjmę w każdej ilości


01 października 2009

Wraca koniunktura na rynku odpadów wtórnych. Punkty skupu, choć w ograniczonej w stosunku do lat poprzednich liczbie, znów przyjmują posegregowane odpady. Największe branie ma papier.

imą w zeszłym roku wraz z kryzysem światowej gospodarki przyszedł również kryzys w branży recyklingu. Papiernie, huty szkła i metalu nie chciały skupować surowców wtórnych, bo same nie miały zamówień. Detaliczne punkty skupu zawieszały działalność lub były zamykane. - Z 61 punktów, jakie miałem w całej Polsce, zostało mi 18. W Krakowie z dziewięciu mam cztery - mówi Krzysztof Oettingen, szef firmy Sinoma. - Ale nareszcie coś drgnęło. Ceny surowców skoczyły w górę i znowu zarabiamy - zapewnia.

- Pozbyliśmy się wszystkiego, co zbieraliśmy na wysypisku przez okres kryzysu. Gdyby posucha na rynku surowców wtórnych jeszcze potrwała, nie byłoby wesoło, bo byliśmy na granicy opłacalności. Na dodatek jeśli makulatura jeszcze trochę by tak poleżała, nie nadawałaby się za bardzo na sprzedaż - mówi Henryk Kultys, szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Firma była w o wiele gorszej sytuacji niż prywatne spółki, bo nie mogła odmówić przyjmowania śmieci segregowanych przez mieszkańców Krakowa w dzwonach i przydomowych śmietnikach. - Zachowanie naszej branży wskazuje, że kryzys mija. My dostarczamy surowiec, więc pierwsi odczuwamy załamanie na rynkach i pierwsi zauważamy, że coś się zmienia na plus - mówi Oettingen. - Jeszcze w zimie papiernie, jeśli w ogóle przyjmowały od nas papier, dawały 37 zł za tonę, dziś cena wróciła do poziomu 200 zł - podaje.

Tak dobrze jest jednak tylko z papierem i tekturą. O wiele gorzej sprzedaje się metal czy plastik. W porównaniu z zeszłym rokiem bardzo spadło zapotrzebowanie na szkło. W zeszłym roku udało się go odzyskać tak wiele, że w tym roku producentom, którzy zmuszeni są do przetworzenia wtórnego połowy swoich opakowań, nie opłaca się skupować szkła. Wystarczy, że przedstawią te dokumenty, które w zeszłym roku nie zostały zaksięgowane, bo dolny limit odzyskania opakowań został wykonany.

Papier w punktach skupu można jednak na razie sprzedawać w każdej ilości. Największa w Polsce papiernia w Świeciu uruchomiła właśnie drugi blok produkcji, który pozwala jej na wytwarzanie niemal 100 proc. więcej papieru. Również fabryki w Niemczech informują o zwiększonym zapotrzebowaniu na makulaturę. - Nie wiem, jak długo to potrwa, ale na pół roku zbyt mamy zapewniony - komentuje Oettingen.

źródło: Gazeta Wyborcza