reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekopark straszy Unią, bo nie chce rozbudowy Ekodoliny


24 września 2009

Wniosek do Komisji Europejskiej o cofnięcie 15 mln euro dotacji na rozbudowę Zakładu Utylizacji Odpadów Ekodolina w Łężycach koło Gdyni wyśle w najbliższych tygodniach stowarzyszenie Ekopark, protestujące przeciwko tej inwestycji.

To kolejna odsłona konfliktu między Ekoparkiem a urzędnikami. Gdyby stowarzyszeniu udało się przekonać unijnych decydentów do swoich racji, udziałowcy ZUO Ekodoliny, głównie kontrolująca tę spółkę Gdynia, postawieni zostaliby w nieciekawej sytuacji. W dobie kryzysu budżetowego szukać trzeba byłoby dodatkowych kilkudziesięciu milionów zł na rozbudowę wysypiska. Prace muszą zakończyć się już w 2010 r., kiedy to odpady biodegradowalne trzeba będzie przetwarzać, a nie składować.

Ekopark chce cofnięcia dotacji na inwestycję, bo uważa, że prace realizowane są z naruszeniem przepisów. Przedstawiciele stowarzyszenia dowodzą ponadto, iż ZUO Łężyce po rozbudowie będzie bardzo szkodliwy dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz mieszkańców okolicznych domów, między innymi z Wiczlina, Koleczkowa, Szemudu czy Gdyni Dąbrowy. Działacze Ekoparku upublicznili dane, z których wynika, że na 30-metrowych hałdach śmieci rozbudowanego zakładu składowanych będzie 15 mln ton odpadów, również niebezpiecznych, wydzielających rocznie 70 mln metrów sześciennych gazów, jak metan czy silnie trujące dioksyny. Według Ekoparku, trucizna swobodnie będzie rozpływała się po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach. Przedstawiciele władz Gdyni i pracownicy Ekodoliny zarzuty uznają za nieprawdziwe.

Mirosław Sikorski, działacz Ekoparku, mówi natomiast, że wniosek o cofnięcie unijnej dotacji to tylko jeden z elementów akcji stowarzyszenia. Wcześniej Ekopark wydał między innymi specjalną ulotkę "Eko Dolina czy ekologiczna bomba", zbiera ponadto w internecie podpisy pod protestem, który trafić ma m.in. do premiera i prezydenta RP.

- W naszą akcję staramy się zaangażować trójmiejskie autorytety naukowe - mówi Mirosław Sikorski.
Władze Gdyni są jednak przekonane, że akcja Ekoparku spali na panewce. - Komisja Europejska może cofnąć unijną dotację jedynie wtedy, gdy inwestycja realizowana jest niezgodnie z zaakceptowanym przez nią wnioskiem - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

- W przypadku rozbudowy ZUO w Łężycach taka sytuacja nie ma miejsca, wszystkie unijne kontrole wypadają pozytywnie. Grupa osób, protestująca przeciwko inwestycji, chwyta się różnych sposobów, aby wywołać medialny szum wokół sprawy. Nie są oni jednak ekologami. Kupili dawniej ziemię w pobliżu ZUO w Łężycach, a obecnie starają się zablokować rozbudowę, żeby móc sprzedać korzystnie ten grunt.
Andrzej Remiszewski z ZUO Ekodolina w Łężycach odebranie zakładowi unijnej dotacji uznaje z nierealne.

- Ale jeśli taki wniosek zostanie wysłany do Komisji Europejskiej, będziemy musieli niestety pisać wyjaśnienia i wdawać się w utarczki proceduralne - mówi Remiszewski. 

źródło: dziennik.pl