reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

11 ton elektrośmieci zebrano w Lubinie


22 września 2009

Ponad 11 ton elektrodopadów zebrali mieszkańcy Lubina i okolic podczas zorganizowanej 19 września akcji „Energicznie Chroń Środowisko”. Jej organizatorem był KGHM Ecoren. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi do zakładu przeróbki elektroodpadów, który firma buduje w Rynarcicach.

Akcja pod lubińskim marketem Real miała się rozpocząć w południe, ale pierwsze elektroodpady mieszkańcy zaczęli znosić już rano. Tuż po godzinie 12 specjalny samochód transportowy wywiózł pierwszą turę zebranego sprzętu. W sumie w pięciu kolejnych transportach do specjalnie zabezpieczonego miejsca trafiło 11 261 kilogramów starych czajników, suszarek, odkurzaczy, telewizorów, komputerów, radioodbiorników i innych elektroodpadów.

- Mieszkańcy zareagowali fantastycznie, przez cały dzień przynosili i przywozili zużyty sprzęt na naszą akcję – mówi Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren. – Wszystkim uczestnikom wręczaliśmy sadzonki wrzosów lub ekologiczne torby na zakupy. W sumie rozdaliśmy 500 sadzonek i blisko 400 toreb. W akcji udział wzięło ponad 1000 osób, niektórzy przywozili sprzęt zebrany również od sąsiadów i rodziny.

Najwięcej uczestnicy akcji zebrali starych telewizorów i monitorów komputerów. W piwnicach i garażach znalazło się również sporo historycznych lodówek i odkurzaczy. Do najbardziej egzotycznych urządzeń na pewno można zaliczyć: komputer Atari i Comodore, radio pochodzące z samochodu Warszawa czy maszynę do robienia lodów. Wśród zebranego sprzętu znalazły się trzy pralki Frania, kilka magnetofonów szpulowych i igłowych adapterów, a już po godzinie 18 mieszkańcy Miłosnej przywieźli wiekową kosiarkę, którą znaleźli w remontowanym właśnie domu.

Dla wielu osób akcja Ecorenu była pierwszą okazją umożliwiającą legalne przekazanie zużytego sprzętu. Niektórzy zbierali elektroodpady od 10 i więcej lat. Wszyscy uczestnicy zbiórki otrzymali ulotki informujące o przepisowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Cały sprzęt zebrany podczas lubińskiej akcji zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi. Drobny sprzęt RTV i AGD poczeka na uruchomienie oddziału przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach, w którym zostanie rozdrobniony, tak aby odzyskać z niego cenne metale i plastik. Telewizory i sprzęt wielkogabarytowy KGHM Ecoren przekaże do przeróbki firmom, które specjalizują się w tego rodzaju recyklingu.

Akcja „Energicznie chroń środowisko” będzie miała kolejne odsłony. Zbiórki zużytego sprzętu będą kontynuowane zarówno w Lubinie, jak i innych miastach. W chwili pełnego uruchomienia oddziału przetwarzania elektroodpadów, Ecoren będzie prowadził również stały punkt zbiórki zużytego sprzętu.

źródło: komunalny.pl